Kup bieżnie na raty 0%Sprawdź
W kategoriach

Blog / Wskazówki i porady / Orbitreki

To jedno z pytań które padają najczęściej w kontaktach z Biurem Obsługi Klienta sklepu Hop-Sport. Postaramy się wyjaśnić pokrótce różnice między orbitrekami z tylnym i przednim napędem. 

Czym jest orbitrek?

Orbitrek to nowoczesne urządzenie do ćwiczeń znane też pod nazwą rowera eliptycznego, trenażera eliptycznego lub cross-trainer’a. Łączy zalety steppera, bieżni i rowera stacjonarnego - w jednym, niezbyt dużym urządzeniu, na którym można ćwiczyć bez wychodzenia z domu. Spalanie kalorii na orbitreku jest dużo bardziej efektywne niż na bieżni, czy rowerku stacjonarnym. Podczas treningu pracuje całe ciało, a ruchy podobne są do tych wykonywanych w trakcie jazdy na nartach. Najważniejszymi parametrami, które pomogą w dobraniu odpowiedniego orbitreka są wzrost i waga użytkownika, jego staż treningowy, stan zdrowia (np. problemy z kręgosłupem, stawami kolanowymi czy biodrowymi). 

Różnice

W orbitrekach do użytku domowego, komfort pracy najbardziej zbliżony do maszyny komercyjnej może zapewnić napęd przedni. Obudowa w takim orbitreku znajduje się przed stopami użytkownika, dzięki czemu odległość między stopami jest niewielka (kilka centymetrów). Gdy stopy stoją blisko siebie, ruch nie wymaga przerzucania ciężaru ciała z nogi na nogę, bujania tułowiem itd. Innymi słowy - trening na orbitreku z napędem z przodu jest wygodny. Jednocześnie orbitrek z napędem z przodu jest większy i cięższy, niż ten  tylnonapędowy, na początku użytkowania  może być też głośniejszy.

https://www.hop-sport.pl/orbitreki/orbitrek-elektryczno-magnetyczny-hs-100s-strive-mata.html

https://www.hop-sport.pl/orbitreki/orbitrek-elektryczno-magnetyczny-hs-060c-blaze-niebieski-mata.html

Napęd tylny w maszynach domowych jest mniej komfortowy, bo obudowa z mechanizmem zamachowym znajduje się między nogami użytkownika, przez co stopy są oddalone od siebie bardziej, niż przy napędzie z przodu. Większy rozstaw stóp może powodować bujanie tułowiem w trakcie treningu, a maszyna może być przez to mniej stabilna. Dzieje się tak jednak głównie przy bardzo intensywnych treningach. Orbitreki z napędem tylnym są za to mniejsze, lżejsze i mniej awaryjne.  

https://www.hop-sport.pl/orbitreki/orbitrek-magnetyczny-hs-003c-focus-czarnyczerwony.html


Werdykt?

Trudno o jednoznacznego zwycięzcę. Jeśli potrzebujesz sprzętu do regularnego i umiarkowanego treningu, lepszy będzie orbitrek z napędem tylnym. A jeśli jesteś zainteresowany intensywnym treningiem interwałowym - lepszy okaże się orbitrek z napędem przednim.  

 

 

Ulubione