Rabat 20 zł na zamówienia powyżej 200 zł z kodem HS.PROMOSprawdź
W kategoriach

Blog / Akcesoria do basenów / Akcesoria do trampolin / Huśtawki ogrodowe / Jacuzi ogrodowe / Materace dmuchane / Meble ogrodowe / Parasole ogrodowe / Place zabaw / Domki / Huśtawki / Trampoliny ogrodowe / Zjeżdżalnie ogrodowe / Dla dzieci / Łóżeczka turystyczne / Namioty dla dzieci / Zabawki dmuchane / Sporty wodne

Leżysz na hamaku i starasz się odpocząć po ciężkim dniu albo skupić na wyczekanej książce. Niestety, coś brzęczy Ci nad uchem i boleśnie gryzie. Znasz to? Komary w tym roku potrafią skutecznie zepsuć wypoczynek w ogrodzie. Sprawdź z nami kilka najbardziej skutecznych sposobów na komary, aby relaks w ogrodzie był przyjemny i niczym niezakłócony.    

Zlikwiduj komary u źródła

Cieniste wilgotne zakątki to idealne warunki dla komarów. Prawdziwą wylęgarnią tych owadów są wszelkie zbiorniki wodne, szczególnie te porośnięte szuwarami i trawą, w tym oczka wodne. Nie musisz rezygnować z oczka wodnego, ale powinieneś zadbać o ruch wody w zbiorniku. Do zadbanego oczka wodnego warto też wpuścić ryby, np. karasie złociste czy karpie japońskie, które żywią się właśnie larwami owadów. 

Zadbaj też o regularną wymianę wody w fontannie i postarajmy się, aby woda była w ruchu. Wszelkie beczki z deszczówką powinny być zakryte siatką z bardzo drobnym splotem, pończochą lub deseczką. Jeśli w Twoim ogrodzie są żaby, nie pozbywaj się ich. One także żywią się owadami, w tym larwami komarów. Rechot żab to nie tylko synonim lata, ale także znak, że komary mają blisko swojego naturalnego wroga.

 

Rośliny - naturalna ochrona przeciw komarom

Wiele naturalnych zapachów odstrasza komary m. in. woń lawendy, mięty czy bazylii. Komary nie przepadają również za zapachem roślin, takich jak: krzewy pomidorów, geranium, komarzycy, aksamitki, pelargonii pachnącej, kocimiętki, bazylii pospolitej czy szałwii lekarskiej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uprawa tych roślin na balkonie, tarasie lub obsadzenie nimi działki. Pomidorki koktajlowe skutecznie odstraszają komary, a ich małe krzaczki świetnie sprawdzą się również w roli dekoracyjnej, jak i kulinarnej.


Zapachowe rozwiązania

Naturalne ekstrakty i olejki eteryczne  pozyskiwane z nielubianych przez komary roślin, są używane w produktach, których działaniem jest właśnie odstraszenie tych owadów. Należą do nich m. in. specjalne świece i kule zapachowe, preparaty w aerozolu czy maści, wkłady do elektrofumigatorów. Podobne preparaty można Należy jednak pamiętać, żeby sprawdzić, czy nie są dla nas szkodliwe - mogą uczulać i podrażniać błony śluzowe. 

W zamkniętych pomieszczeniach można stosować także elektrofumigatory, czyli urządzenia wydzielające zapach nielubiany przez komary, które działają po podłączeniu do kontaktu.

 

 

 Pułapka na komary 

W domu, ze składników dostępnych w każdej kuchni i plastikowej butelki, wykonasz pułapkę na komary. Wystarczy do pustej butelki wsypać trochę drożdży (ok 1 g), dodać cukier (ok. 50 g) i zalać miksturę ciepłą wodą (200 g). Pułapkę ustaw w pobliżu balkonu lub tarasu,  w nierzucającym się w oczy miejscu, tak, aby wabiła owady i nie raziła wyglądem. 

Moskitiera

Powyższe sposoby mogą okazać się nie wystarczające. Gdy chcesz zapewnić sobie powyższych sposobów nie działa, możemy zainwestować w hamak lub huśtawkę z moskitierą. Drobna siateczka uchroni nas przed komarami i innymi insektami. Na takim hamaku możemy uciąć krótką drzemkę na świeżym powietrzu i żaden owad nie zakłóci naszego odpoczynku. Osobną moskitierę możemy zamontować również w altance.

Ulubione