Siłownia

Akcesoria bokserskie

Boks to jeden z najstarszych sportów walki, który mimo rozwoju wielu innych dyscyplin sportowych, nie traci na popularności. Boks rozwija kondycję, poprawia koordynację ruchową, zwiększa siłę i wysmukla sylwetkę. Nie bez znaczenia jest także jego wpływ na kondycję psychiczną. Treningi boksu dodają pewności siebie i rozładowują stres. Nie dziwi więc fakt, że na treningi pięściarstwa zapisuje się coraz więcej osób. Aby trening był nie tylko efektywny, ale także i bezpieczny, niezbędne jest zaopatrzenie się w wysokiej jakości sprzęt i akcesoria, jak na przykład rękawice bokserskie, bandaże bokserskie, kaski, tarcze i inne elementy wyposażenia początkującego boksera. W ofercie naszego sklepu znajdziesz akcesoria, które świetnie sprawdzą się podczas treningu boksu i pozwolą Ci rozwijać umiejętności w tej dziedzinie sportu. Sprawdź naszą ofertę akcesoriów bokserskich i zacznij efektywne treningi z Hop-Sport!

Akcesoria bokserskie - rękawice do boksu

Rękawice bokserskie są podstawowym sprzętem treningowym każdego pięściarza. Trudno jest wyobrazić sobie trening bez nich, czy sparing, a już tym bardziej walkę. W naszej ofercie akcesoriów do treningu znajdziesz produkty, które przeznaczone są do używania w ringu, jak również podczas treningów na takich przyrządach jak gruszki czy worki treningowe. Rękawice o wadze 10oz i 12oz są najbardziej uniwersalnymi modelami, które sprawdzą się zarówno w treningach kobiet jak i mężczyzn, początkujących i zaawansowanych. Ich uzupełnieniem są oczywiście owijki bokserskie i bandaże, które pełnią rolę ochraniaczy dłoni i nadgarstków przed urazami i kontuzjami. Akcesoria do treningu boksu z naszej oferty to wysokiej jakości produkty, zaprojektowane przede wszystkim z myślą o domowych treningach. Dzięki temu możemy spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, a także zapewnić im bezpieczeństwo podczas treningów bokserskich. W asortymencie sklepu Hop-Sport znajdziesz także worki bokserskie w dwóch wariantach.

Sprzęt i akcesoria treningowe dla wszystkich

Trening pięściarstwa nie wymaga dużych nakładów finansowych, co sprawia, że jego popularność stale rośnie. Należy jednak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do boksu, który sprawi, że technika uderzeń oraz komfort i bezpieczeństwo podczas ich wyprowadzania będą na najwyższym poziomie. Wybór akcesoriów, wykonanych z solidnych materiałów, sprawia, że posłużą one przez długi czas. Chcesz trenować boks? Nie wiesz, gdzie i jaki sprzęt wybrać? W naszej ofercie znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz! Sprawdź nasz asortyment i zamów już dzisiaj swoje akcesoria bokserskie!

Atlasy do ćwiczeń

Jeśli jesteś prawdziwym entuzjastą treningu siłowego i potrzebujesz kompleksowego rozwiązania, które usprawni twoje codzienne treningi domowe, koniecznie zastanów się nad kupnem atlasu do ćwiczeń. Ta wielofunkcyjna jednostka do ćwiczeń zapewnia możliwość treningu siłowego, porównywalnego pod względem efektów do tego, jaki zrealizujesz w profesjonalnym klubie fitness wykonując ćwiczenia z wolnymi ciężarami. Z atlasem do ćwiczeń w domu zaoszczędzisz czas i pieniądze, jakie musiałbyś wydać na siłownię oraz zastąpisz pojedyncze akcesoria jednym, kompleksowym sprzętem. 

Jak zacząć ćwiczyć w domu?

Ćwiczenie samodzielnie w domu wymaga wiele samozaparcia oraz odpowiedniego sprzętu. Gdy motywacja się kończy, bardzo często zrzucamy winę na niedostatki sprzętu oraz obciążeń, a tym samym brak możliwości progresji. Z kolei zaś, gdy zaczynamy gromadzić wszystkie niezbędne do treningu akcesoria, okazuje się, że nie mamy na nie miejsca. Doskonałą alternatywą dla licznych sprzętów jest pojedyncza jednostka do treningu - profesjonalny atlas do ćwiczeń siłowych. Daje on możliwość ćwiczenia wielu różnych partii mięśniowych w sposób bezpieczny i wykluczający asekurację przez osobę postronną. Kupując wielofunkcyjny atlas do ćwiczeń bardzo szybko stworzymy w domowych warunkach siłownię, na której możemy osiągać widoczne efekty. Jednocześnie zaoszczędzimy miejsce, a wszystkie potrzebne akcesoria będą składowane w jednym miejscu. Łącząc trening z odpowiednią dietą, zobaczysz szybkie efekty ćwiczeń bez wychodzenia z domu.

Jaki wybrać najlepszy atlas do ćwiczeń w domu?

Dobrze wyposażony atlas do ćwiczeń powinien zawierać wszelkie moduły niezbędne do wykonywania treningów całego ciała. W jego skład powinny wejść takie sprzęty, jak m.in.:

  • wyciąg górny,
  • wyciąg dolny,
  • modlitewnik,
  • trenażer klatki piersiowej,
  • prasa do nóg,
  • uchwyty i poręcze,
  • składana ławka treningowa.

Ciekawym uzupełnieniem niektórych modeli jest worek bokserski, który umożliwia wykonanie profesjonalnego treningu bokserskiego lub szybkiej przebieżki kardio w ramach rozgrzewki. 

Wybierając atlas do ćwiczeń warto stawiać na sprawdzonych i renomowanych dostawców, ponieważ sprzęt tego typu powinien posiadać niezawodną konstrukcję. Wysokiej klasy atlasy treningowe znajdziesz w ofercie Sklepu Hop-Sport, dzięki którym wykonasz zróżnicowane treningi: od rekreacyjnych, aż po siłowe. Charakteryzują się one cechami niezbędnym do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności podczas ćwiczeń. Stawiając na atlasy do ćwiczeń z asortymentu Hop-Sport, wybierasz następujące udogodnienia:

  • mocne, stalowe konstrukcje, dodatkowo pokryte galwanizowaną powłoką - gwarantują stabilność i ogromną wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, a także duże obciążenia,
  • systemy wzmocnionych krążków i łożysk, który zapewnia płynną, komfortową i cichą pracę,
  • stosy z ogromnym wachlarzem obciążeń, umożliwiające dopasowanie ciężaru do własnego stopnia zaawansowania motorycznego,
  • systemy regulacyjne, dające możliwość szybkiej zmiany ustawień zgodnie z wymaganiami ćwiczącego,
  • miękkie wykończenia z odpornych na użytkowanie materiałów, które szybko schną i dają niezbędny komfort podczas treningu.

Wielkość i wymiary atlasu do ćwiczeń

Na rynku sprzętów sportowych dostępne są atlasy do ćwiczeń w wielu wariantach gabarytowych. Podstawowe modele to atlasy jednostanowiskowe i na potrzeby domowej siłowni sprawdzają się doskonale. Atlasy wielostanowiskowe, czyli z dwoma, trzema czy czterema siedziskami dedykowane są dla szczególnie wymagających użytkowników, klubów fitness, przestrzeni rekreacyjnych oraz siłowni. Standardowy wymiar jednostanowiskowego atlasu do ćwiczeń to 145 cm (długość) x 115 cm (szerokość) x 203 cm (wysokość). W sprzedaży oprócz atlasów dostępne są również klatki do ćwiczeń. Zakres ich możliwości jest mniejszy, jednak świetnie sprawdzą się one do ćwiczeń ze sztangą. Posiadają bowiem liczne poziomy asekuracji, które umożliwiają wykonywanie treningów na górne, jak i dolne partie mięśniowe. Klatki do ćwiczeń o mocnej konstrukcji znajdziesz w ofercie sklepu Hop-Sport.

Ćwiczenia na atlasie

Poszczególne ćwiczenia na atlasie treningowym wykonujemy w taki sam sposób, jak na poszczególnych akcesoriach i maszynach. Trening domowy nie powinien różnić się od tego, jaki realizuje się w klubie fitness lub na siłowni. Ćwicząc na atlasie treningowym w domu warto jednak trzymać się kilku ważnych zasad, a przede wszystkim tego, aby wszystkie partie ciała były dobrze rozgrzane. Może to być gwarancja nie tylko efektywnego treningu, ale także uniknięcia kontuzji lub urazu.

1. Rozgrzewka i mobilizacja

Bez względu na to, jakie ćwiczenia masz zamiar wykonywać na atlasie, musisz przygotować swój organizm do wysiłku. Poświęć ok. 15 - 30 minut czasu na rozgrzewkę oraz mobilizację. Zwróć szczególną uwagę na partie, które masz zamiar ćwiczyć oraz te miejsca, w których nie posiadasz odpowiedniej mobilności. Wykorzystaj w tym celu gumy oporowe oraz rollery fitness. Możesz również podnieść swoje tętno, a tym samym wpompować więcej krwi do mięśni, dzięki krótkiej rozgrzewce kardio. 

2. Dobierz odpowiedni ciężar

Wykonując trening na atlasie do ćwiczeń, zwłaszcza ten siłowy, musisz dobierać obciążenie w taki sposób, aby nie ryzykować kontuzją lub urazem. Dopasuj ciężar do własnych potrzeb oraz upodobań, wystrzegając się zarzucania na gryf zbyt wielu kilogramów. Zbyt duże obciążenie w dłuższej perspektywie negatywnie oddziałuje na stawy. Ćwiczenie z ciężarem przekraczającym możliwości jest również mniej efektywne, co może skutkować zbyt szybkim wypaleniem treningowym. 

3. Technika przede wszystkim

Naucz się każdego ćwiczenia pod kątem technicznym, trenując z niewielkim obciążeniem. Poznaj to ruchu oraz poczuj mięśnie, które pracują w każdym ćwiczeniu. Utrzymuj napięcie mięśniowe przy każdym powtórzeniu, maksymalizując spięcie aktywnych partii. Dobra technika pozwoli Ci unikać kontuzji, a także ćwiczyć z maksymalną efektywnością. 

4. Wykorzystaj potencjał atlasu

Nie sprowadzaj całego treningu tylko do ćwiczenia maksów lub katowania jednej partii mięśniowej. Korzystaj z możliwości, jaki daje atlas treningowy, zwłaszcza pod kątem wszechstronności. Pamiętaj o regulacji sprzętów i dopasowywaniu ich do własnej fizjonomii, a także o dodatkowym wyposażeniu w postaci np. drążka do podciągania. Wykonuj ćwiczenia nie tylko te, które lubisz, ale również takie, które brzmią dla Ciebie egzotycznie lub wiesz, że mogą być wyzwaniem.

Atlasy do ćwiczeń dostępne w naszej ofercie to wielofunkcyjne urządzenia do treningu wszystkich partii mięśni i użytku domowego. Wszystkie produkty zostały wykonane z najwyższej jakości materiałów, gwarantując bezpieczeństwo podczas treningu. Oferowany przez nas sprzęt do ćwiczeń jest nie tylko bezpieczny, ale pozwala także na długotrwałe użytkowanie i realizację zamierzonych celów treningowych.

Drążki

Wiele osób nie lubi ćwiczeń na drążku ze względu na duże zaangażowanie mięśniowe, a co za tym idzie znaczną trudność techniczną treningu. Warto jednak pamiętać, że podciąganie to najlepsze ćwiczenie funkcjonalne, skutecznie wpływające na całe ciało. Trening na drążku znakomicie działa szczególnie na górne partie mięśniowe. Na dodatek drążek możesz zamontować w swoim domu lub mieszkaniu, zakotwiczając go w suficie bądź ścianie lub montując w drzwiach.

Drążek treningowy – czy warto kupić?

Drążek do podciągania stał się w ostatniej dekadzie niezwykle popularny głównie dzięki modzie na kalistenikę oraz ćwiczenia z własnym ciężarem ciała. Trenując na nim regularnie rozwijamy siłę funkcjonalną, a także wzmacniamy wiele mięśni użytecznych nie tylko na siłowni, ale również na co dzień. Podczas podciągania pracują przede wszystkim:

  • mięśnie ramion (bicepsy, tricepsy, przedramiona)
  • mięśnie pleców,
  • mięśnie klatki piersiowej,
  • mięśnie brzucha.

Dodatkowo wzmocnisz swoje ciało, poprawiając jego posturę, zdefiniujesz swoją figurę, a także poprawisz chwyt. Drążek do podciągania zamontowany w domu wykluczy ciągłe wizyty w parku, klubie czy na siłowni. Dzięki niemu będziesz mógł trenować kiedy tylko sobie zamarzysz.

Drążek do ćwiczeń – na jakiej wysokości powinien się znajdować?

W naszym sklepie znajdziesz dwa najpopularniejsze rodzaje drążków do ćwiczeń: drążki rozporowe (do montażu w drzwiach) oraz drążki sufitowe (kotwione w suficie). Montując wybrany model, musisz pamiętać o odpowiedniej wysokości. Najlepiej, jeżeli umieścisz go w miejscu wskazanym w instrukcji obsługi lub załączonej broszurze informacyjnej. Wysokość, na jakiej sprzęt powinien być zawieszony lub zamontowany, powinna umożliwić Ci złapanie za drążek wyprostowanymi rękami przy lekkim uniesieniu na palcach nóg. Wszystko tak naprawdę zależy od wysokości pomieszczenia oraz naszego wzrostu. Najważniejsze jednak, aby drążek był na tyle wysoko, abyśmy przy podciąganiu nie dotykali podłoża nogami. 

Gdzie zamontować drążek do ćwiczeń?

Drążki do podciągania najczęściej montuje się na suficie, ścianie lub w ramie drzwiowej. Wszystko zależy od konkretnego modelu produktu oraz możliwości, jakie daje nasz dom lub mieszkanie. Do sufitów i ścian drążek montowany jest za pomocą śrub, kołków rozporowych lub kotw. Wykonując te czynności warto mieć przy sobie podstawowe narzędzia, takie jak wiertarka czy młotek. Z kolei drążek rozporowy montuje się w ramie drzwi. Obie metody montażu są skuteczne, gdyż zapewniają stabilność podczas ćwiczeń, a także bezpieczne dla elementów konstrukcyjnych. Drążki rozporowe nie niszczą futryn ani ram i można je łatwo zdemontować. Drążki ścienne oraz sufitowe mocowane są zaś do grubych ścian, a dziury po kotwieniu maskowane są ich konstrukcją. 

Drążek do ćwiczeń – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup drążka do podciągania, warto zwrócić uwagę na jego wykończenie. Dobrej jakości sprzęt posiada solidną, metalową konstrukcję o podwyższonej odporności na ścieranie i rdzewienie. Ważne, aby drążek był wyposażony w specjalne wsporniki, które dają możliwość udźwignięcia znacznego ciężaru. Umożliwi nam to ćwiczenie z dodatkowym obciążeniem. Ponadto, części chwytne sprzętu powinny być pokryte ryflowaną powłoką, która poprawia chwyt i jest antypoślizgowa. 

Monkeybar – drążek kratownica dla wymagających

Jeśli szukasz drążka do zadań specjalnych, mamy dla Ciebie sprzęt dla naprawdę wymagających – monkeybar. Ma on kształt kratownicy, który umożliwia podciąganie się różnymi stylami: podchwytem, nachwytem oraz chwytem neutralnym (młotkowym). W każdej kombinacji możesz ćwiczyć inne mięśnie, a tym samym osiągając różne efekty. Drążek kratownica to idealny wybór do niedużych mieszkań oraz ciasnych pomieszczeń. Za jego pomocą stworzysz w tych przestrzeniach mikro siłownię, w której zbudujesz potężne mięśnie ramion i wzmocnisz całe ciało. 

Gumy oporowe do drążków

Kapitalnym uzupełnieniem treningu na drążkach są gumy oporowe. Służą one przede wszystkim do progresji, gdyż działają jako odciążenie w fazie podciągania. Za ich pomocą można przeskoczyć kolejna barierę podciągnięć lub uczyć się od podstaw prawidłowej techniki. Gumy oporowe do drążka są polecane szczególnie początkującym. Najlepsze z nich znajdziesz w ofercie naszego sklepu wraz z ekspanderami oraz kijami do treningu. Przy ich pomocy poprawisz muskulaturę górnych partii mięśniowych oraz urozmaicisz swoje ćwiczenia. 

Gryfy

Trening siłowy w nie może odbyć się bez obciążeń, które stymulują nasze mięśnie. Aby móc je dźwigać, niezbędny będzie gryf - przyrząd, na którym umieścimy ciężary w postaci talerzy. Przyjmuje on przeważnie formę prostego pręta z gwintowanymi końcówkami, na które zakłada się obciążenie. Nie zawsze bywa on jednak prosty. Na rynku istnieją produkty o wygiętej formie tzw. gryfy łamane. Nietypowy wygląd ma na celu przede wszystkim zmianę uchwytu oraz ułożenia rąk, a tym samym - pobudzenie innych grup mięśni do pracy. W sklepie Hop-Sport znajdziesz gryfy o zróżnicowanej budowie oraz wielkości, produkty przeznaczone do sztang, jak i hantli. Ich wspólnym mianownikiem jest niesamowita wytrzymałość oraz wysoki stopień zabezpieczeń, chroniący ćwiczącego przed ewentualnymi kontuzjami czy wypadkami.

Z czego jest zrobiony gryf?

Gryf do ćwiczeń przeważnie wykonany jest z chromowanej stali, odpornej na uszkodzenia, a także duże przeciążenia. Najlepsze modele posiadają dwa udogodnienia, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort ćwiczenia. Pierwszym z nich jest powłoka ryflowana. To nic innego jak powierzchnia pokryta nacięciami krzyżowymi, ułatwiającymi chwyt. Dzięki niej sztanga lub hantle nie ślizgają się w dłoniach. Ma to szczególne znaczenie w przypadku treningu na dużych ciężarach. Drugim udogodnieniem są gwintowane końcówki. To one umożliwiają założenie obciążenia poprzez wkręcenie talerzy, a nie jedynie ich nasunięcie. Zapobiega to wypadkom podczas kolejnych powtórzeń oraz przypadkowemu ześlizgnięciu ciężaru. Dodatkowym zabezpieczeniem gryfu mogą być specjalne nakrętki, które przytrzymują mocniej talerze w taki sposób, aby leżały nieruchomo. 

Rodzaje gryfów

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz wszystkie rodzaje gryfów, które są potrzebne w domowej siłowni do realizacji pełnowartościowego treningu siłowego. Wśród naszego asortymentu znajdziesz m.in.:

  • gryfy proste,
  • gryfy łamane,
  • gryfy lekko łamane,
  • gryfy mocno łamane,
  • gryfy olimpijskie,
  • gryf do kettlebell,
  • gryf do martwego ciągu,
  • zestawy gryfów.

Szczególnie polecamy ostatnią opcję, czyli zakup kompletu gryfów, które uzupełnią domową siłownię o najważniejsze przyrządy fitness. Zanim jednak zdecydujesz się na dokonanie zakupu, poznaj charakterystykę każdego rodzaju gryfu, aby kupić produkt, który naprawdę spełni Twoje oczekiwania.

Gryf prosty

Standardowa wersja gryfu nadająca się do hantli i sztang. Wykorzystuje się je najczęściej do ćwiczeń klatki piersiowej, bicepsów i tricepsów. Gryf prosty to najbardziej wszechstronny przyrząd, który powinien znaleźć się w każdej domowej siłowni. Daje on ogromne możliwości treningowe, a nauka prawidłowego chwytu przebiega bardzo szybko. Można z nim ćwiczyć także w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Jest to podstawowe wyposażenie w profesjonalnej, jak i domowej siłowni. W ofercie naszego sklepu można kupić gryf prosty krótki i długi.

Gryf łamany

Gryfy łamane można podzielić na mocno i lekko łamane. Zmienny kąt nachylenia w konstrukcji tego przyrządu daje przede wszystkim doskonałe efekty przy treningach bicepsów oraz tricepsów. Im większe “łamanie” gryfu, tym bardziej intensywnie pracuje szczyt głowy mięśnia. Gryfy łamane dedykowane są osobom chcącym wzmocnić ręce i wyrzeźbić ich kontury.

Gryf olimpijski

Dla profesjonalistów i osób poważnie myślących o sportach siłowych stworzono gryfy olimpijskie. Są one dużo większe i bardziej wytrzymałe od pozostałych rodzajów sprzętu. Niektóre modele wyposażone są w obrotowe tuleje dodatkowo stabilizujące ciężar i dające możliwość zastosowania jeszcze większego obciążenia. Ich konstrukcja pozwala głównie ćwiczyć klatkę piersiową, jak również wykonywać martwy ciąg. Można bez problemu założyć na nie swoje maksymalne obciążenie.

Gryf do kettlebell

Gryf do kettlebell, nazywany również uchwytem do kettlebell, stanowi alternatywę dla tradycyjnych kettli dostępnych na rynku. Jego przewagą jest możliwość dostosowania obciążenia poprzez nałożenie wybranych talerzy wagowych na gryf. W przypadku tradycyjnych kettli brakuje nam tej elastyczności, ponieważ nie możemy modyfikować obciążenia. Jeśli chcemy kontynuować progresję treningową, musimy zakupić kolejny kettlebell o wyższej wadze. Dzięki gryfowi do kettlebell zyskujemy większą swobodę i efektywność w naszych treningach, eliminując konieczność posiadania wielu kettlebelli o różnych kategoriach wagowych.

Gryf do martwego ciągu

Gryf do martwego ciągu znany także pod nazwą gryf heksagonalny, albo hex bar, to przyrząd zaliczany do sztang specjalistycznych. Jego budowa umożliwia przeprowadzenie treningu w którym rozkład sił jest bardziej równomierny, a tym samym odciążone zostają stawy i kręgosłup. Gryf do martwego ciągu, jak sama nazwa wskazuje jest przeznaczony głównie do “dead liftów”, spaceru farmera oraz innego rodzaju wyciskania.

Wymiary gryfów

W sprzedaży dostępne są gryfy o zróżnicowanych wymiarach. Przeważnie spotyka się modele w zakresie od 120 do 220 cm (sztangi) oraz od 30 do 55 cm (hantle). Im dłuższy jest gryf, tym więcej możemy zarzucić na niego ciężaru. Ważne jednak, że wraz z jego długością rośnie również jego waga, którą należy wliczać do obciążenia całkowitego, które dźwigamy. Ważnym wymiarem gryfu jest również jego średnica, gdyż to na jej podstawie będziemy dokupować kolejne talerze. Przeważnie wynosi ona od 30 mm do 50 mm zarówno dla hantli jak i sztang.

Jaki gryf do siłowni w domu?

Kupując gryf do domowej siłowni musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim dwa aspekty - jakie partie mamy zamiar ćwiczyć oraz ile posiadamy miejsca. W pierwszym przypadku musimy wybrać taki przyrząd, który spełni nasze oczekiwania względem ćwiczeń. Gryfy proste do sztang i hantli będą wyborem uniwersalnym, gryfy olimpijskie, łamane i heksagonalne nadawać się będą do specyficznych i konkretnych treningów. W kwestii miejsca musimy wybierać takie akcesoria, które z łatwością będziemy w stanie przechowywać. Jeśli dysponujemy małą przestrzenią, lepiej zakupić gryf do hantli. W przypadku domowych siłowni o znacznych metrażach możemy pokusić się o kupno kompletu gryfów różnego rodzaju. Niezależnie od naszego wyboru, warto wybierać produkty wytrzymałe oraz posiadające dodatkowe udogodnienia (ryflowanie, gwintowanie). Dzięki nim będziemy mogli ćwiczyć bezpiecznie, bez asekuracji, efektywnie stymulując mięśnie.

Hantle

Tworząc domową siłownię, warto zadbać o sprzęty do wszystkich typów treningów, zarówno tych wydolnościowych, jak i siłowych. Jednym z najbardziej wszechstronnych sprzętów, pozwalających na różnorodne ćwiczenia są hantle. Nie zajmują one wiele miejsca, pozwalają na asymetryczną pracę mięśniową, a także zapewniają duże możliwości w kontekście progresowania ciężarem. Sprawdź naszą ofertę i wybierz najlepsze hantle treningowe dla, które pozwolą Ci zbudować wymarzoną sylwetkę!

Hantle – co to?

Hantle to podstawowe narzędzia treningowe do wzmacniania siły. Składają się z gryfu i obciążenia. Gryf, który ma zazwyczaj długość od 30 do 50 cm, może być wykonany z chromowanej stali lub posiadać specjalną antypoślizgową nakładkę z plastiku, ułatwiającą chwyt. Niektóre modele posiadają ryflowane rękojeści, zapewniając lepsze i bardziej bezpieczne ułożenie w dłoni. Obciążenie w hantlach stanowią talerze o różnych wagach, które nakłada się na gwintowane końcówki i zabezpiecza nakrętkami. 

Hantle – czy warto?

Hantle do ćwiczeń stanowią niezwykle wszechstronny i praktyczny sprzęt do treningu w domowym zaciszu. Pozwalają one na przeprowadzenie zarówno treningu cardio, jak i treningu siłowego, co czyni je idealnym wyborem dla każdego.

Jedną z kluczowych zalet hantli jest łatwość regulacji obciążenia, co pozwala dostosować je do własnych potrzeb i poziomu zaawansowania. Dzięki treningowi z hantlami można wzmocnić kluczowe partie mięśniowe ciała, takie jak bicepsy, ramiona, plecy, klatka piersiowa i nogi.

Dodatkową korzyścią jest kompaktowy rozmiar hantli. Nawet z zamontowanymi talerzami, łatwo przechowasz je w szafie lub pod łóżkiem. Ćwiczenia z hantlami nie wymagają dużo miejsca, co sprawia, że nie musisz aranżować specjalnie wydzielonej przestrzeni na trening. 

Hantle bitumiczne, żeliwne czy olimpijskie?

Istnieją różne rodzaje obciążeń w zestawach hantli, z których najpopularniejsze to:

  • Hantle bitumiczne: Inaczej nazywane hantlami kompozytowymi, chronione są syntetycznym kołnierzem, z wewnętrznym wypełnieniem masą bitumiczną. Ich zaletami są: stosunkowo niska cena i niewielkie ryzyko uszkodzenia podłogi w momencie przypadkowego upuszczenia.
  • Hantle żeliwne: Solidne i wytrzymałe. Ich zaletą jest znacznie mniejszy rozmiar, dzięki czemu możesz umieścić większą liczbę krążków na gryfie, niż ma to miejsce w przypadku obciążeń bitumicznych. 
  • Hantle olimpijskie: Wykonane z żeliwa, pokrytego grubą warstwą gumy, gwarantują wysoką wytrzymałość. Gumowa powłoka eliminuje hałas, który powstaje podczas obijania się o siebie klasycznych, żeliwnych talerzy. Średnica tego typu obciążeń wynosi 51 mm, przez co wymaga łączenia talerzy olimpijskich z gryfem olimpijskim o średnicy 50 mm. 

Oprócz trzech wymienionych rodzajów hantli, na rynku dostępne są również hantle winylowe lub neoprenowe, które stanowią dodatkowe obciążenie w treningach fitness. Tego typu sztangielki charakteryzują się mniejszą wagą (od 0,5 kg do 6 kg) i są dedykowane osobom początkującym. Niezależnie od tego, jakie hantle wybierzesz, każdy wyżej zaproponowany rodzaj ciężarków do ćwiczeń zapewni Ci w pełni skuteczny trening siłowy. W wyborze konkretnego modelu kieruj się swoim stopniem zaawansowania i indywidualnymi preferencjami. W perspektywie długoterminowej, kluczowe znaczenie dla sukcesu w treningu ma regularność i utrzymanie motywacji. Niezależnie od tego, czy są to hantle bitumiczne, żeliwne czy olimpijskie, konsekwencja w ćwiczeniach jest kluczem do osiągnięcia postawionych celów w treningu siłowym.

Hantle czy sztanga?

Wiele osób realizujących treningi siłowe i rozwijających swoją muskulaturę zadaje sobie pytanie, jaki przyrząd lepiej się sprawdzi: sztanga czy hantle? W dużej mierze wybór zależy od indywidualnego zapotrzebowania, możliwości finansowych, a także miejsca, jakim dysponujesz w domowym zaciszu. Hantle przede wszystkim zajmują mniej miejsca i są bardziej kompaktowe, sztanga z kolei wymaga odpowiedniej przestrzeni oraz dodatkowych akcesoriów w postaci stojaków z asekuracją, jeśli ćwiczymy bez asysty.

W kwestiach treningowych hantle pozwalają na pracę asymetryczną. Kolejne powtórzenia np. na bicepsy możemy wykonywać na przemian, angażując w równym stopniu obie ręce. W ten sposób wyrównujemy dysproporcje mięśniowe oraz pracujemy nad stabilizacją. Hantle są również bardziej bezpieczne i mniej kontuzjogenne.

Sztanga zaś pozwala na zastosowanie naprawdę dużego ciężaru, a tym samym umożliwia szybkie budowanie siły. W przypadku obu sprzętów fitness wykonujemy naturalne ruchy, oparte na codziennych czynnościach. Efektywność treningowa jest dzięki temu wyższa niż podczas treningu np. na maszynach. 

W treningu siłowym świetnie sprawdzają się także obciążenia kettlebell. Jedną z charakterystycznych cech kettlebell jest rozkład masy. Ciężar jest skoncentrowany w jednym punkcie, co wymaga większego wysiłku mięśniowego i stabilizacji podczas wykonywania ćwiczeń.

Hantle regulowane

Jeśli wybór pomiędzy hantlami, a sztangą sprawia Ci trudność lub jeśli chcesz poszerzyć swoje opcje treningowe, świetną opcją mogą okazać się hantle regulowane 2w1 z przedłużanym gryfem. Ten rodzaj hantli, posiada dodatkowy uchwyt - łącznik, za pomocą którego możesz przedłużyć gryf. Dzięki temu uzyskujesz możliwość dostosowywania długości gryfu do własnych preferencji i potrzeb treningowych. Hantle regulowane 2w1 z przedłużanym gryfem są wyjątkowo wszechstronne, umożliwiając różnorodne ćwiczenia, zarówno jednorącz jak i oburącz.

Hantle – jak ćwiczyć w domu?

Ćwiczenia z hantlami w domu powinny być wykonywane przede wszystkim w ramach precyzyjnie zaplanowanych planów treningowych. Każdy z nich powinien zawierać:

  • rozgrzewkę (etap mobilizacji i rozciągania mięśni, a także przygotowywania organizmu do wysiłku),
  • trening właściwy (wykonywanie poszczególnych ćwiczeń zgodnie z techniką, zachowaniem czucia mięśniowego oraz w pełnym zakresie ruchu),
  • wyciszenie (powtórne rozciąganie i mobilizację, a także ćwiczenia oddechowe uspokajające organizm).

Doskonałym uzupełnieniem ćwiczeń z hantlami w domu będzie ławka treningowa. Pozwoli ona zwiększyć zakres ruchu, a także da możliwość zróżnicowania ćwiczeń na poszczególne mięśnie. Za jej pomocą wykonamy wiele wariacji wznosów na barki, a także przeprowadzimy kompleksowy trening pleców. Ważne jednak, aby dobierać obciążenie do własnych możliwości, by uniknąć przetrenowania czy kontuzji. Dla komfortu treningowego w przypadku dużych obciążeń warto stosować maty ochronne na podłogę, a na ręce zakładać specjalne rękawiczki treningowe. 

Hantle i ciężarki Hop-Sport do domowej siłowni

W ofercie sklepu internetowego Hop-Sport znajdziesz wszystkie omawiane wyżej rodzaje hantli w kilku wariantach wagowych. Zestawy hantli 2x 10 kg, 2x 15 kg, 2x 20 kg, 2x 30 kg zapewnią kompleksowy trening domowy na miarę profesjonalnej siłowni. Wszystkie oferowane przez nas produkty zostały wykonane z solidnych materiałów, odpornych na częste i intensywne użytkowanie. Wybierz hantle dostosowane do swoich potrzeb i poziomu zaawansowania treningowego, a dzięki nim będziesz mógł efektywnie rozwijać swoją siłę i pracować nad rozbudową masy mięśniowej jak i kondycji w warunkach domowych.

Kamizelki obciążeniowe

Kamizelka obciążeniowa, to produkt przeznaczony do treningów siłowych, obwodowych lub treningów cardio, zapewniający dodatkowe obciążenie i stabilizację ciała. Pomimo stosunkowo niskiej popularności kamizelek obciążeniowych na rynku, są one niezwykle pomocne w progresowaniu treningów i budowaniu wytrzymałości mięśniowej. 

Czym jest kamizelka obciążeniowa?

Kamizelka obciążeniowa swoją budową budzi skojarzenia z kamizelką wojskową i to właśnie w wojsku, a nie, jak można by przypuszczać, w branży sportowej, miała ona swoje początki. Kamizelki obciążeniowe pierwotnie służyły żołnierzom w treningach bojowych, jako imitacja obciążenia, które miało być przez nich dźwigane podczas misji. Z czasem, ich potencjał został wykorzystany na szerszą skalę i po kamizelki obciążeniowe zaczęli sięgać wszyscy entuzjaści efektywnych treningów siłowych.

Jak wykonana jest kamizelka obciążeniowa?

Do produkcji kamizelek obciążeniowych, wykorzystuje się wytrzymałe materiały, zapewniające komfort noszenia i niezbędną trwałość. Najczęściej stosowanymi materiałami są: 

  • Nylon: jest popularnym wyborem ze względu na swoją wytrzymałość, odporność na rozdarcia i wodoodporność oraz łatwość w utrzymaniu w czystości. 
  • Poliester: to inny popularny materiał stosowany do produkcji kamizelek obciążeniowych, który, podobnie jak wyżej wymieniony nylon, wykazuje wysoką wytrzymałość oraz odporność na rozciąganie.
  • Neopren: główną zaletą neoprenu, jest dobra izolacja termiczna oraz elastyczność, dzięki czemu idealnie dopasowuje się on do ciała. Kamizelki obciążeniowe z neoprenu są również odporne na wodę i łatwe w czyszczeniu. 
  • Mesh: niektóre kamizelki obciążeniowe posiadają fragmenty z siateczki (mesh), które poprawiają wentylację i odprowadzanie wilgoci, co przyczynia się do większego komfortu podczas treningu.

Oprócz materiału wykonania samej kamizelki, dokonując wyboru zakupu, warto zwrócić uwagę także na rodzaj zastosowanego obciążenia. Dwa najczęściej stosowane wypełnienia, to:

  • Metalowe odważniki: kamizelki obciążeniowe mogą być wyposażone w specjalne kieszenie na wagi, mieszczące odważniki wykonane z metalu - najczęściej żeliwa. Metalowe obciążniki są trwałe, a ich główna zaleta leży w możliwości dostosowania obciążenia całej kamizelki, poprzez wymianę kategorii wagowej danego odważnika. Minusem zastosowania tego rodzaju obciążenia jest średnia wygoda użytkowania, ponieważ metalowe odważniki mogą powodować pewien dyskomfort podczas wykonywania niektórych ćwiczeń.
  • Piasek: to drugi najczęściej wybierany rodzaj obciążenia. Równomiernie rozmieszczony piasek, powoduje, że kamizelka obciążeniowa jest idealnie wyważona oraz wygodna w użytkowaniu. W przeciwieństwie do metalowych obciążników, piasek nie krępuje ruchów podczas wykonywania ćwiczeń. Przewagą tego rodzaju wypełnienia, jest również fakt, że ryzyko wypadnięcia obciążenia z kieszonki w czasie treningu zostaje wyeliminowane.

Jakie efekty przynoszą ćwiczenia z kamizelką obciążeniową?

Wyjaśniliśmy już czym jest kamizelka treningowa oraz jakie rodzaje kamizelek możemy znaleźć na rynku. Najwyższa pora, aby odpowiedzieć na pytania: Jak wykorzystać kamizelkę obciążeniową w treningu? oraz Co zyskam, ćwicząc z kamizelką obciążeniową? 

Kamizelka obciążeniowa może mieć różne zastosowanie, w zależności od rodzaju wykonywanego treningu. W treningu siłowym ze sztangą, może pełnić rolę “stabilizatora” naszego ciała i de facto ułatwiać nam wykonywanie ćwiczeń. Podczas ćwiczeń z wolnymi ciężarami takich jak np. wyciskanie nad głowę czy martwy ciąg, czasami trudno jest utrzymać równowagę. Dzięki zastosowaniu kamizelki obciążeniowej, wzmacniamy pracę mięśni stabilizujących, co bezpośrednio przekłada się na poprawę równowagi i lepszą koordynację pracy ciała. 

Kamizelka do ćwiczeń świetnie sprawdza się także w treningach kalisteniki, zwłaszcza kiedy mamy już pewne doświadczenie w tego rodzaju aktywności fizycznej i szukamy dodatkowego bodźca dla naszych mięśni. W ćwiczeniach takich jak podciąganie, przysiady czy pompki, kamizelka stymuluje nasze mięśnie do wzmożonej aktywności, równocześnie niwelując ryzyko ich przeciążenia czy nadwyrężenia, dzięki równomiernie rozłożonemu środkowi ciężkości. 

Kamizelka obciążeniowa znajduje także wielu entuzjastów wśród biegaczy i osób ćwiczących cardio, ponieważ z jednej strony wspomaga mięśnie tułowia i przyczynia się do lepszej stabilizacji ciała, z drugiej, stanowi dodatkowy bodziec, w momencie, kiedy sam trening biegowy, czy ćwiczenia fitness przestają stanowić większe wyzwanie. Warto nadmienić, że w tego rodzaju treningu, kamizelka obciążeniowa zyskuje przewagę nad obciążnikami na kostki, ponieważ w przeciwieństwie do nich nie obciąża stawów (z uwagi na równomierne rozłożenie ciężaru na większe partie ciała).

Podsumowując, ćwiczenia z kamizelką obciążeniową przynoszą wiele korzyści. Zwiększają siłę i wytrzymałość mięśni, poprawiają kondycję i wydolność organizmu. Dodatkowe obciążenie stymuluje rozwój mięśni oraz układu kostno-stawowego. Regularne treningi z kamizelką obciążeniową mogą także przyczynić się do spalania większej ilości kalorii i szybszej utraty wagi.

Jak wybrać odpowiednią kamizelkę obciążeniową?

Wybierając odpowiednią kamizelkę, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wartość obciążenia. Z reguły, osoby początkujące powinny zaczynać treningi z kamizelkami obciążeniowymi o mniejszej wadze, jednak wszystko zależy od rodzaju wykonywanego treningu. I tak jak w treningu biegowym rzeczywiście nie należy od razu rzucać się na głęboką wodę, a raczej wybierać kamizelki z obciążeniem do max. 5 kg, tak w przypadku treningu siłowego, kiedy zależy nam na stabilizacji ciała, warto rozważyć modele o większej wadze. Kolejną istotną kwestią są materiały: zarówno te zastosowane do wypełnienia, jak i wykończenia kamizelki. Podejmując decyzję zakupową, warto także zwrócić uwagę na detale takie jak regulowane paski, czy dodatkowe udogodnienia w postaci kieszonek na drobiazgi, czy odblaski, dzięki którym możemy ćwiczyć w warunkach outdoorowych także po zmroku. 

W Hop-Sport postawiliśmy na kamizelki neoprenowe z piaskowym wypełnieniem. Dlaczego? Neopren jest elastycznym, materiałem, który jest zarówno wytrzymały, jak i przyjemny w dotyku. Dobrze przylega i dopasowuje się do ciała. Z kolei, piaskowe wypełnienie gwarantuje równomierne rozłożenie ciężaru na całej powierzchni kamizelki, bez efektu, niekiedy wręcz bolesnego, uciskania metalowych odważników w trakcie wykonywania niektórych ćwiczeń. Projektując kamizelki treningowe marki Hop-Sport, nie zapomnieliśmy o istotnych szczegółach, które wpływają na komfort treningu, takich jak możliwość regulacji zapięcia, dyskretna kieszonka, która pomieści portfel, telefon lub klucze, czy odblaskowe paski. 

Podsumowanie

Kamizelki obciążeniowe to skuteczne akcesorium treningowe, które znajdzie zastosowanie w wielu formach i rodzajach aktywności fizycznej. Dzięki nim szybciej osiągniemy zamierzone rezultaty: wzmocnimy mięśnie, poprawimy kondycję, wytrzymałość i osiągi treningowe. Właściwie dobrana kamizelka, wykonana z odpowiednich materiałów, pozwoli nam maksymalnie wykorzystać potencjał codziennych ćwiczeń i w szybki sposób przybliży nas do osiągnięcia obranych celów treningowych. 

Kettlebell

Wolne ciężary są podstawą każdej domowej siłowni. Trening z ich pomocą może z czasem stać się jednak monotonny. Aby cały czas stymulować nasz układ nerwowy i całe ciało, warto zmienić rodzaj i typ obciążenia, tym samym urozmaicając wysiłek. Kapitalnym sprzętem do zmiany rutyny treningowej jest odważnik kettlebell. Oprócz budowania siły daje możliwość wzmocnienia mięśni głębokich oraz wysmuklenia sylwetki. Wystarczy, że raz spróbujesz ćwiczeń z kettlem, a już nigdy nie zamienisz go na inny wolny ciężar! Kettlebells cieszą się dużą popularnością, ponieważ stanowią one alternatywę dla ćwiczeń wytrzymałościowych i siłowych z hantlami.

Kettlebell – co to?

Kettlebell to nic innego jak odważnik w kształcie kuli ze spłaszczoną podstawą, posiadający uchwyt. Trzymając za niego, robimy wymachy i zarzuty ciężarkiem, starając się utrzymać stałe napięcie mięśniowe. Środek ciężkości w kettlu został przesunięty, dzięki czemu w trakcie treningu szczególnie mocno angażujemy przedramiona oraz mięśnie głębokie. 

Odważniki typu kettle zróżnicowane są pod względem budowy oraz ciężaru. Najpopularniejsze są kettlebell winylowe od 6 do 12 kg. Zakres ten pozwala na wykonywanie treningów siłowych oraz aerobowych, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Jednak to właśnie panie szczególnie upodobały sobie treningi siłowe z użyciem tego akcesorium. Prawdopodobnie wynika to z faktu, iż trening z kettlami angażuje wiele mięśni, pozwala wysmuklić sylwetkę, a także znacząco poprawia wyniki siłowe bez nadmiernego rozrostu masy mięśniowej

Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę na jego wykonanie. Profilowana rączka oraz spłaszczony spód podnoszą komfort użytkowania, a także gwarantują niezbędne bezpieczeństwo podczas wykonywania ćwiczeń. Tak wykonany odważnik kettlebell nie przetoczy się po odstawieniu, jak ma to miejsce w przypadku hantli czy sztang.

Kettle żeliwne czy winylowe - które wybrać?

Najbardziej popularnymi rodzajami odważników kettlebells dostępnymi na rynku, są kettle winylowe i żeliwe. Jakie są różnice pomiędzy nimi, ich zalety i wady?

Kettlebell żeliwne

Ten rodzaj odważników charakteryzuje się wytrzymałą konstrukcją, wykonaną z solidnego żeliwa, co gwarantuje ich dużą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Jednocześnie w przypadku upuszczenia kettla żeliwnego na podłogę, występuje większe ryzyko jej uszkodzenia. Kettle żeliwne są mniejsze od winylowych, dzięki czemu są wygodniejsze w użyciu podczas wykonywania niektórych rodzajów ćwiczeń.

Kettlebell winylowe

Te odważniki składają się z wypełnienia z masy bitumicznej, oraz pokrycia z miękkiego materiału winylowego. Charakteryzują się nieco większą objętością, co może krępować ruchy podczas wykonywania niektórych rodzajów treningów. Zaletami kettli winylowych jest ich niższa cena w zestawieniu z kettlami żeliwnymi, oraz większe bezpieczeństwo podczas użytkowania. W przypadku upuszczenia kettla winylowego na posadzkę lub panele istnieje znikome ryzyko uszkodzenia czy zarysowania podłogi.

Wybór między kettlebells żeliwnymi a winylowymi zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb treningowych i kwoty jaką chcemy przeznaczyć na nasze akcesoria treningowe. Bez względu na to, na jaki rodzaj kettli się zdecydujemy, oba rodzaje przyrządów umożliwiają wykonanie efektywnego i w pełni zadowalającego treningu siłowego i wytrzymałościowego

Kettlebell – ćwiczenia

Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy wybrać odpowiedni kettlebell - taki, który umożliwi swobodne podniesienie. Obciążnikiem, który wygodnie leży w dłoni i nie sprawia trudności przy kolejnych powtórzeniach możemy rozpocząć trening siłowy. Jego podstawę będzie tworzyć:

  • swing (wymach),
  • wstawanie tureckie TGU,
  • nadrzut
  • aureola,
  • martwy ciąg.

Wiele z tych ćwiczeń wykonamy tylko przy użyciu kettla, gdyż wyłącznie jego budowa umożliwia prowadzenie ciężaru po takim torze ruchu. 

Wykonując ćwiczenia z kettlebells należy dbać o prawidłową technikę wykonywania poszczególnych ćwiczeń, a także utrzymywać stałe napięcie mięśniowe, zwłaszcza w obrębie core. Tak jak w przypadku innych wolnych ciężarów możemy się skupić zarówno na ilości powtórzeń, przerwach między seriami, progresji ciężaru, jak i szybkości wykonywanego ruchu. 

Aby zachować maksymalne bezpieczeństwo, przed treningiem należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, wynikające z przebytych urazów oraz choroby i schorzenia wykluczające ćwiczenia siłowe. W trakcie wykonywania samych ćwiczeń należy zwrócić szczególną uwagę na ułożenie kręgosłupa, a także stabilizację pleców, gdyż to ich dosięga największa liczba kontuzji. Dobrym przygotowaniem do treningów z kettlem będą ćwiczenia na mięśnie głębokie, a także wszelkie mobilizacje ukierunkowane na staw barkowy, łokciowy oraz łopatki.  

Dużą zaletą kettla jest fakt, iż można za jego pomocą ćwiczyć zarówno na siłowni, jak i w domu, ogrodzie czy na tarasie. Sportowi fanatycy mogą zabrać go ze sobą na urlop i cieszyć się niezwykle efektywnym treningiem także pod chmurką. Z pewnością zastąpią one hantle, które nie działają tak efektywnie między innymi na mięśnie pleców i jednocześnie stabilizatory ciała.

Kettlebell – efekty ćwiczeń

Trening z kettlebellem w przeciwieństwie do innych wolnych ciężarów wymusza utrzymywanie stabilnej postawy oraz balansowanie całym ciałem. W ten sposób zwiększamy swoją gibkość, a koordynacja ruchowa polepsza się. Owszem, aby móc ćwiczyć kettlem potrzebujemy więcej miejsca niż w przypadku hantli czy sztangi, zwłaszcza na wymachy i zamachy odważnikiem. Jednak to dzięki niemu stymulujemy do pracy mięśnie głębokie, odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa. W dłuższej perspektywie czasowej trening z wykorzystaniem kettli pomaga walczyć z bólami kręgosłupa, a także wpływa na całą postawę naszego ciała, zapobiegając garbieniu się czy zamykaniu klatki piersiowej

Kettlebell można stosować zarówno w treningu siłowym jako wolny ciężar, ale również jako obciążenie w ćwiczeniach aerobowych. Dodatkowe kilogramy przyczynią się do wzmożonej pracy całego organizmu, a tym samym przyśpieszą spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej. W połączeniu ze zrównoważoną dietą oraz innymi ćwiczeniami trening kettlem może przynieść niesamowite efekty. Produkty z naszej oferty dostępne są w wielu różnych wariantach wagowych. Można kupić mniejsze o wadze 4, 6, czy 8 kg, jak również cięższe odważniki o wadze 20 kg.

Ławki treningowe

Ćwiczenia siłowe to jedne z najbardziej efektywnych i angażujących form treningu. Ćwiczenia siłowe pozwalają na rozwijanie i wzmacnianie mięśni, zwiększają siłę oraz poprawiają wydolność organizmu. Sprzętem niezbędnym do przeprowadzenia kompleksowego treningu siłowego, w tym wyciskania, są ławki treningowe. Obecne zarówno w klubach fitness, jak i domowych siłowniach zapewniają niezbędną stabilizację podczas ćwiczeń i pozwalają wykonać ruch, jakim jest wyciskanie na ławce, w pełnym zakresie. Najlepsze modele posiadają dodatkowe funkcje w postaci modlitewników, wyciągów lub dodatkowych stojaków, które jeszcze bardziej rozwiną i urozmaicą Twój trening oraz pomogą Ci ćwiczyć z większą efektywnością. 

Ławka treningowa – jaką kupić?

Decydując się na zakup ławki treningowej musimy być świadomi, że istnieje kilka rodzajów tego sprzętu. Sprzedający dzielą je głównie ze względu na możliwości regulacyjne lub przeznaczenie. Z tego względu wyróżniamy:

  • ławki proste,
  • ławki skośne,
  • ławki pod sztangę,
  • ławki rzymskie, 
  • ławki Scotta. 

Ławki proste cechuje najmniej skomplikowana konstrukcja i brak możliwości regulacji kąta nachylenia. Są doskonałe do wyciskania i wiosłowania jednorącz w opadzie tułowia. Przez fakt, że zajmują niewiele miejsca, dedykowane są do domowych siłowni o niewielkiej powierzchni. 

Ławki skośne, w przeciwieństwie do konstrukcji prostych, posiadają szeroki zakres regulacji oparcia, a dokładniej mówiąc, regulacji kąta nachylenia oparcia, dzięki czemu możemy dopasowywać kąt do poszczególnych ćwiczeń, aktywując dodatkowe mięśnie podczas treningu. Ławki tego typu są doskonałe do wykonywania ćwiczeń mięśni brzucha, czyli tzw. brzuszków. 

Ławeczka treningowa pod sztangę to specjalny rodzaj ławek z dodatkowym stojakiem na gryf (często zintegrowanym z konstrukcją), który umożliwia odłożenie ciężaru. Przeznaczone są one do wykonywania konkretnego rodzaju ćwiczeń - wyciskania na klatkę. Jeśli zależy nam na nauce prawidłowego toru ruchu podczas wyciskania i budowaniu mięśni klatki piersiowej – wybór tego rodzaju ławki będzie idealny. 

Ławka treningowa rzymska, znana także jako ławka Roman Chair lub ławka do grzbietu, to sprzęt treningowy wykorzystywany w treningu siłowym i fitness, używany głównie do wzmacniania mięśni pleców, pośladków i mięśni nóg. Pozwala na wykonywanie różnych ćwiczeń, w tym: wypadów, unoszenia nóg i skrętów tułowia. 

Ławka Scotta to konstrukcja z siedziskiem, modlitewnikiem i uchwytem na sztangę. Jest ona wykorzystywana głównie do ćwiczeń siłowych w pozycji izolowanej - w oparciu o modlitewnik i świetnie sprawdza się w treningu ramion.

W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz wszystkie wymienione wyżej produkty, jak również sprzęty łączące cechy ławek skośnych oraz ławek pod sztangę. Szeroki wybór ławek do ćwiczeń pozwoli Ci dopasować odpowiedni przyrząd do potrzeb treningowych oraz posiadanej przestrzeni. W naszym asortymencie znajdziesz zarówno mniejsze ławki treningowe idealne do ćwiczeń np. z hantlami, jak i większe konstrukcje z dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak prasa do nóg, dźwignia do nóg, uchwyty do rozpiętek czy wyciągi. Tego typu wielofunkcyjne ławki do ćwiczeń, zajmują nieco więcej przestrzeni, ale pozwalają wykonać kompleksowy trening, który nie odstaje od tego, jaki możemy przeprowadzić na profesjonalnej siłowni. 

Ławka z modlitewnikiem

Zależy Ci nie tylko na rozbudowaniu klatki piersiowej, ale także na wzmocnieniu bicepsów? Zastanów się nad zakupem ławki treningowej z modlitewnikiem. Wykonasz na niej ćwiczenia izolowane na ramiona i bicepsy, wyłączając asekurację ze strony mięśni pleców. Zminimalizujesz w ten sposób ilość ruchów oszukanych i jeszcze bardziej dopompujesz mięsień. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz konstrukcje z modlitewnikiem, który posiada regulację, a także specjalne haki asekuracyjne do odkładania ciężaru. 

Ławka z wyciągiem

Chcesz wzbogacić swój trening na maszynach fitness? Masz dość wolnych ciężarów? Przerzuć się na trening na wyciągu! W asortymencie sklepu Hop-Sport znajdziesz ławeczki z dodatkową funkcją wyciągu górnego i dolnego, która wzbogaci Twoje ćwiczenia. W przeciwieństwie do treningu na maszynach nie musisz dostosowywać swojego ciała do nienaturalnego toru ruchu – linki wyciągu pracują tak, jak Ty tego chcesz. Co więcej, wyciąg umożliwia utrzymanie ciągłego napięcia mięśniowego w każdej fazie ćwiczenia. Pozwoli Ci to na zwiększenie czucia mięśniowego oraz wygenerowanie jeszcze większych mikrouszkodzeń mięśni, a tym samym osiągnięcie szybkich i zadowalających efektów. Ławeczki do ćwiczeń tego typu pozwalają trenować nie tylko górne partie ciała, ale także wykonanie efektywnego treningu mięśni brzucha.

Ławki wielofunkcyjne do domowej siłowni

Podstawą dobrego sprzętu fitness na użytek domowy jest możliwość dopasowywania go do warunków, jakie posiadamy w swoim domu lub mieszkaniu. W przypadku ławeczki do ćwiczeń istotne będą jej:

  • wymiary,
  • gabaryty,
  • możliwości regulacyjne. 

Duże konstrukcje z dodatkowymi funkcjami są znakomite w każdym treningu. Aby je jednak kupić, musimy dysponować większą powierzchnią treningową. Dobrym wyborem w takich przypadkach są ławki składane. Zastosowane w nich mechanizmy umożliwiają szybkie złożenie i przestawienie sprzętu do dowolnego pomieszczenia lub łatwe schowanie po zakończonych ćwiczeniach. 

Ważną kwestią są również możliwości treningowe. Ćwicząc w domu często nie mamy miejsca na dodatkowe maszyny, dedykowane osobnym ćwiczeniom. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zakup wielofunkcyjnej ławki regulowanej. Możemy dopasować ją do różnorodnych ćwiczeń, jakie mamy zamiar wykonywać. Za pomocą ławki wielofunkcyjnej możemy zwiększać bądź zmniejszać zakres naszych ruchów, angażować dodatkowe mięśnie, a także maksymalizować efekty z ćwiczeń w ciasnych przestrzeniach.

Jednak ławki wielofunkcyjne nie są złotym środkiem. Jeśli mamy bardziej sprecyzowane potrzeby treningowe i targetujemy w konkretne partie mięśni podczas treningu, wtedy możemy postawić na ławki specjalistyczne, takie jak ławka Scotta czy ławeczka rzymska. Dodatkowo nasza oferta została rozszerzona o trenażery w tym m.in. trenażer mięśni brzucha i maszynę do przysiadów tzw. sissy squat. Są to doskonałe produkty do domowego użytku, które nie zajmują wiele miejsca i są ciekawą propozycją dla osób poszukujących nowych wyzwań treningowych. 

Podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego modelu ławeczki do ćwiczeń powinno być podyktowane naszymi potrzebami, posiadaną przestrzenią treningową oraz naszym budżetem. W ofercie Hop-Sport znajdziesz szeroki asortyment produktów: od kompaktowych ławek prostych, przez bardziej zaawansowane ławki skośne, po wielofunkcyjne, rozbudowane konstrukcje. Cechą wspólną ławek treningowych Hop-Sport są solidne i odporne na duże obciążenia materiały, które udźwigną nawet najcięższe treningi. Wykończenia naszych ławek fitness są wykonane z dbałością o szczegóły, a wśród nich znajdziesz np. specjalne gąbki i pianki, które nie tylko poprawiają chwyt, ale także zapewniają należyty komfort podczas sesji treningowych. Większość produktów w naszym asortymencie posiada systemy regulacji, gdzie za pomocą wygodnego pokrętła możesz dostosować poszczególne elementy ławki. 

Obciążenia

Dobór obciążenia w treningu siłowym ma kluczowe znaczenie dla jego efektów. Talerze wagowe kupujemy najczęściej z przeznaczeniem użycia ich w ćwiczeniach ze sztangą, a ilość obciążeń, jakie założymy na gryf, uzależniona jest od naszych predyspozycji i wyznaczonych celów treningowych. Niezależnie od tego, jaki cel nam przyświeca, najważniejszym aspektem udanej sesji treningowej, jest poprawna technika wykonywania ćwiczeń z zachowaniem ciągłego napięcia mięśniowego. Ważny jest także właściwy dobór obciążenia do rodzaju przeprowadzanego treningu. Na rynku znajdziemy wiele typów obciążeń, różniących się parametrami takimi jak średnica otworu (wyróżniamy obciążenia standardowe z otworem pasującym na gryfy 30 mm, oraz obciążenia olimpijskie, kompatybilne z gryfami o średnicy 50 mm) lub materiał wykonania. Jakie obciążenia wybrać na potrzeby domowych treningów siłowych?

Na jakim obciążeniu ćwiczyć?

Ilość talerzy treningowych, które założymy na gryf zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od:

  • efektów, jakie chcemy osiągnąć,
  • naszego poziomu zaangażowania,
  • możliwości technicznych gryfu.

Przyjmuje się, że osoby początkujące powinny ćwiczyć z ciężarem, który umożliwia wykonanie 15 powtórzeń danego ćwiczenia. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z treningiem, nie liczy się szybka progresja, a nauka poprawnej techniki. Zbyt duże obciążenie będzie powodować problemy z oddechem oraz utrzymaniem napięcia mięśniowego, co z kolei będzie prowadzić do wyrabiania złych nawyków, a w konsekwencji może skończyć się kontuzją. Odpowiedni ciężar do ćwiczeń możemy określić korzystając z metod wyliczania ciężaru maksymalnego.

Ciężar maksymalny - co to?

Ciężar maksymalny to wartość ciężaru określana w kilogramach, który możemy podnieść tylko raz, wykonując konkretne ćwiczenie np. wyciskanie sztangi leżąc. Ciężar maksymalny u każdej osoby jest inny i uzależniony jest od wielu czynników. Największy wpływ ma na niego zaawansowanie treningowe oraz technika wykonywania ćwiczenia. Ciężar maksymalny możemy wyliczyć na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykonanie kilku powtórzeń dużym ciężarem np. sztangą o wadze 100 kg. Następnie, mnożymy wagę sztangi przez ilość powtórzeń, a otrzymany wynik przez 0,0333. Otrzymaną wartość dodajemy do ciężaru sztangi, a końcowy wynik stanowi nasz ciężar maksymalny. 

W sieci znajdziesz również kalkulatory, które pomogą Ci określić ciężar maksymalny na inne sposoby. Pamiętaj, że jest to jedynie wartość szacunkowa. Warto ją jednak poznać, gdyż na jej podstawie można układać samodzielnie plany treningowe oraz ćwiczyć efektywniej z zachowaniem ciągłej progresji.

Czym jest progresja ciężaru?

Progresja ciężaru to nic innego jak narzędzie do rozbudowywania tkanki mięśniowej, które stosowane jest bardzo często w treningach siłowych. Polega ono na zakładaniu coraz większych obciążeń, a tym samym dodawaniu kolejnych bodźców organizmowi. Aby odpowiednio przeprowadzić progresję, należy notować swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz na bieżąco śledzić plan treningowy. Kolejnym krokiem jest dorzucanie obciążenia w postaci dodatkowych talerzy treningowych o odpowiednią wartość. Powinna ona oscylować w granicach od 0,5 kg do 2,5 kg. Ta metoda treningowa sprawi, że nasza siła oraz muskulatura będą rosły z każdym kolejnym treningiem. Intensyfikacja treningu wpływa również na szybszą redukcję tkanki tłuszczowej.

Jakie obciążenie wybrać do siłowni domowej?

Aby móc czerpać jak największą przyjemność z treningu siłowego oraz osiągać dobre efekty z metody progresji ciężarów, warto wyposażyć się w odpowiednie obciążenie. O ile w siłowniach i klubach fitness mamy go pod dostatkiem, o tyle w domu musimy liczyć na własne umiejętności organizacyjne oraz swój budżet. Najlepiej, jeśli wyposażymy się zarówno w zestaw obciążeń treningowych, jak i zestaw gryfów

Obciążenia żeliwne są bardziej trwałe i wytrzymałe np. podczas przypadkowego upuszczenia ich na podłogę. Z drugiej strony w kontakcie z niezabezpieczoną podłogą mogą dokonać pewnych zniszczeń. Niewątpliwą zaletą obciążeń żeliwnych, na tle bitumicznych, jest ich mniejszy rozmiar. Talerze żeliwne są węższe, dzięki czemu możemy założyć ich większą ilość na sztangę, dzięki czemu mamy szersze możliwości progresji treningu.

Obciążenia bitumiczne wykonane są z mieszanki piasku i cementu, stanowiącej zwartą masę. Obudowa talerza wagowego najczęściej wykonana jest z plastiku lub innego tworzywa syntetycznego. Główną zaletą obciążeń bitumicznych jest ich niska cena.  

Obciążenia olimpijskie to najbardziej profesjonalny rodzaj ciężarów. Wykonane z pełnego odlewu żeliwnego, obleczone grubą warstwą gumy, nie tylko nie powodują zniszczeń w przypadku upuszczenia ich na podłogę, ale także wygłuszają hałas. Cechą, która odróżnia talerze olimpijskie od wyżej wymienionych typów obciążeń, jest średnica otworu wynosząca 51 mm, tym samym ciężary olimpijskie wymagają użycia dedykowanego gryfu olimpijskiego fi 50 mm.

Jak zakładać talerze na sztangę?

Użytkowanie samych talerzy treningowych jest bardzo proste. Zakładając je na gryf sztangi czy hantli, musimy po prostu odkręcić nakrętkę zabezpieczającą. W naszym sklepie znajdziesz zarówno nakrętki metalowe, jak i plastikowe. Ich rodzaj uzależniony jest od gryfów, do których są dołączone. Następnie wystarczy nałożyć talerz na gwintowaną końcówkę, odpowiednio go dociskając. Gryf ponownie zabezpieczamy nakrętką. O ile w przypadku hantli kolejność nie ma znaczenia, o tyle w przypadku zakładania obciążenia na sztangę stojącą na stojaku, warto zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim należy:

Trening siłowy bywa intensywny oraz męczący, przez co bardzo łatwo o popełnienie błędu podczas wykonywania kolejnych powtórzeń. Przed przystąpieniem do trenowania, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą w celu skonsultowania ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli takowych nie posiadamy, każde ćwiczenie powinniśmy wykonywać z maksymalnym skupieniem oraz czuciem mięśniowym. W zachowaniu prawidłowej postawy pomoże nam nauka techniki, którą wykonamy na małych i średnich obciążeniach.

Poręcze do ćwiczeń

Rozwój kalisteniki w Polsce znacząco przyczynił się do popularności poręczy do ćwiczeń oraz drążków treningowych. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego rodzaju akcesoriów na użytek domowy, umożliwiając sobie trening w zaciszu własnego mieszkania, wykorzystując jedynie własną masę ciała. Dowiedz się więcej na temat poręczy treningowych oraz możliwości, jakie oferują w kwestii modelowania sylwetki i budowania muskulatury. Najlepsze modele, zarówno stacjonarne, jak i ścienne znajdziesz w ofercie Hop-Sport.

Poręcze do ćwiczeń - dla kogo?

Poręcze stacjonarne do ćwiczeń stanowią doskonały wybór dla tych, którzy szukają urozmaicenia w treningu siłowym. Za ich pomocą można przeprowadzić funkcjonalny trening całego ciała, angażując do pracy niemal wszystkie grupy mięśniowe. Osoby pragnące wzmocnić mięśnie klatki piersiowej, pleców, ramion i brzucha mogą czerpać szczególne korzyści z tego typu akcesoriów. Pasjonaci kalisteniki oraz fani treningu street workout, także chętnie sięgają po poręcze do dipów, wielofunkcyjne poręcze do podciągania czy paraletki. 

Poręcze do treningu charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa ze względu na brak zewnętrznego ciężaru, antypoślizgowe uchwyty, stabilne metalowe konstrukcje oraz możliwość kotwiczenia w ścianie (w przypadku poręczy do ściany). 

Jednak, jak ma to miejsce podczas przeprowadzania każdej formy aktywności fizycznej, ważne, aby wykonywać poszczególne ćwiczenia z zachowaniem prawidłowej techniki i z pełnym napięciem mięśniowym, ponieważ ma to bezpośrednie przełożenie na efekty treningowe. Jeśli jesteś zainteresowany konkretnym treningiem na poręczach gimnastycznych i chcesz poznać przykładowe ćwiczenia np. wykorzystaniem poręczy do pompek, znajdziesz te informacje na naszym blogu w zakładce poświęconej treningowi siłowemu. Nasze wpisy z poradami dotyczącymi szeroko pojętej aktywności fizycznej, pomogą Ci w stawianiu pierwszych kroków w treningu domowym.

Zalety treningu na poręczach do dipów

Treningi na poręczach oferują liczne korzyści. Przede wszystkim pomagają w rozwijaniu siły i masy mięśniowej, szczególnie górnych partii ciała w obszarze ramion, klatki piersiowej i tricepsów. Ćwiczenia na poręczach poprawiają wydolność fizyczną, wytrzymałość i kondycję. Podczas ćwiczeń kalistenicznych, do pracy angażowane są także mięśnie głębokie, inaczej zwane mięśniami core, które odpowiadają za właściwą postawę i stabilizację ciała. Dodatkowo, podczas ćwiczeń na poręczach gimnastycznych, w trakcie wykonywania głębokich pompek i dipów, rozwija się giętkość stawów barkowych, co przekłada się na zwiększony zakres ruchu. 

Poręcze do ćwiczeń nie tylko zapewniają szerokie możliwości względem treningu właściwego, ale również rozgrzewki mobilizacyjnej i rozciągania. Możesz bowiem zaczepić o nie gumy oporowe lub oprzeć się, aby uzyskać nacisk w okolicach spiętych mięśni. Najlepsze rozciąganie wykonasz przy drabince gimnastycznej oraz poręczach stacjonarnych z użyciem akcesoriów fitness z naszej oferty! Dzięki nim wykonasz rozgrzewkę na mięśnie brzucha, klatki piersiowej, czy też obręczy barkowej.

Stacja do podciągania, drążek i poręcze

Oprócz tradycyjnych poręczy gimnastycznych, szczególnie polecane są stalowe poręcze do ćwiczeń z drążkiem, które dają możliwość wykonywania nie tylko dipów, ale także podciągania. Drążek zamontowany na poręczach umożliwia wykonywanie podciągania. To skuteczne ćwiczenie, które angażuje mięśnie pleców, bicepsów, barków i ramion. Niektóre modele stacji do podciągania są wyposażone w uchwyty do pogłębionych pompek oraz ekspandery.

Co ćwiczyć na poręczach treningowych?

Na poręczach treningowych wykonuje się przede wszystkim ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. Są to wszelkiego typu:

  • pompki (push up),
  • podciągnięcia,
  • mostki, 
  • brzuszki,
  • unoszenia nóg,
  • przysiady.

Wielofunkcyjna poręcz stacjonarna służy nie tylko jako przyrząd do wykonywania konkretnych ćwiczeń, ale również jako akcesorium do stabilizacji. Doskonale sprawdzą się tutaj zestawy z możliwością zakotwiczenia oraz drabinki gimnastyczne. Jeśli ciężar własnego ciała przestanie stymulować Twoje mięśnie do wzrostu, możesz wykorzystać obciążenie zewnętrzne w postaci np. kamizelki obciążeniowej

Przed pierwszym treningiem z wykorzystaniem poręczy do ćwiczeń, należy określić poziom mobilności obręczy barkowej oraz łopatek. Każdorazowo przed każdą sesją treningową warto wykonać rozgrzewkę, w której aktywujesz i zmobilizujesz spięte oraz nieaktywne mięśnie. Pomocne w tym będą akcesoria, takie jak np. wałki i rollerygumy oporowe, a także piłeczki do masażu.

Jakie wymiary mają poręcze do treningu?

W naszej ofercie sprzedażowej znajdziesz duży wybór poręczy do ćwiczeń o zróżnicowanych wymiarach. Każde z nich są przeznaczone do treningu w domu, ale nie wszystkie będą odpowiednie do metrażu Twojego pomieszczenia. Nasze najmniejsze poręcze do dipów posiadają wymiary: 68 cm (szerokość) x 60 cm (wysokość) x 64 cm (głębokość) i można go zakotwiczyć w ścianie, oszczędzając w ten sposób przestrzeń. Jeśli jednak dysponujesz dużym tarasem lub w swoim garażu chcesz stworzyć siłownię z prawdziwego zdarzenia - wybierz większe konstrukcje stacjonarne. Wśród najpopularniejszych modeli wielkogabarytowych znajdziesz:

  • poręcze treningowe z drążkiem i uchwytami pod sztangę,
  • poręcze treningowe z drążkiem i asekuracją,
  • poręcze treningowe z drabinką,
  • drabinki gimnastyczne.

Wybierając idealne poręcze sportowe do większości ćwiczeń, zwróć uwagę na możliwość ich regulacji. Da Ci to gwarancję dopasowania produktu do wzrostu, własnych upodobań oraz do przestrzeni, którą dysponujesz. Najlepsze poręcze wielofunkcyjne do domowej siłowni są również wyposażone w specjalne stopki ochronne, które zabezpieczają podłogę przed zniszczeniem oraz posiadają wytrzymałą i solidną konstrukcję, która nie chwieje się i odporna jest na korozję. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości metalowe poręcze do ćwiczeń o wysokiej stabilności, jak i modele z możliwością montażu na ścianie.

Stojaki pod sztangę

Profesjonalne stojaki pod sztangę to niezbędny element wyposażenia domowej siłowni, który porządkuje przestrzeń i pomaga zrealizować trening siłowy na dużym obciążeniu. W sklepie Hop-Sport znajdziesz produkty najwyższej klasy, wykonane ze stalowych profili, dodatkowo pokryte farbą proszkową, zabezpieczającą sprzęt przed korozją. Stojaki pod sztangę HS posiadają regulację, która umożliwia dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb osoby ćwiczącej. Wiele modeli wyposażono również w dodatkowe haki asekuracyjne do samodzielnych treningów siłowych oraz dodatki funkcjonalne. Wśród nich znajdziesz m.in. dodatkowe trzpienie ze stali do przechowywania obciążeń o różnym rozmiarze oraz specjalne uchwyty na gryfy różnego typu

Stojaki na ciężary – kupić czy zrobić?

Wiele osób tworząc domową siłownię staje przed dylematem, czy zakupić do niej sprzęt treningowy, czy stworzyć go samodzielnie. Dotyczy to zwłaszcza takich akcesoriów, jak m.in. stojaki na ciężary. W sieci można znaleźć mnóstwo pomysłów na prowizoryczne konstrukcje, w których budulcem jest zarówno stal, jak i drewno. Własnoręcznie wykonane stojaki pod sztangę nie dają jednak pewności i gwarancji utrzymania znacznego ciężaru. Trenowanie z nimi może być niebezpieczne, zwłaszcza w momencie ćwiczeń z obciążeniami o dużej masie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych stojaków do sztangi, wykonanych ze stalowych profili o dodatkowych wzmocnieniach. Tego typu sprzęt znajdziesz w naszej ofercie w tym m.in.:

  • stojaki na obciążenia,
  • stojaki na hantle,
  • stojaki na gryf,
  • stojaki regulowane,
  • stojaki wielopoziomowe,
  • hakownice,
  • stojaki pod sztangę z asekuracją. 

Stojak pod sztangę – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup stojaków treningowych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech tego typu produktów. Przede wszystkim liczy się ich wytrzymałość, czyli maksymalny udźwig, jakie są w stanie przyjąć. Jeśli masz zamiar trenować pod dyscypliny typu trójbój siłowy, zdecyduj się na stojaki z asekuracją, których ciężar maksymalny wynosi powyżej 300 kg. Jeśli ćwiczysz rekreacyjnie, wystarczą Ci podstawowe modele. Przy wyborze stojaków ważne są również ich możliwości regulacji. Im są one większe, tym lepiej dopasujemy sprzęt do indywidualnych potrzeb np. zasięgu ramion czy preferencji chwytu podczas wyciskania. Ważne również są dodatki funkcjonalne w postaci asekuracji – idealnej do samodzielnych ćwiczeń oraz dodatkowych trzpieni i uchwytów do przechowywania obciążeń, oraz gryfów.

Jaki stojak pod sztangę wybrać?

Wybór stojaka pod sztangę uzależniony jest przede wszystkim od miejsca, które posiadamy w swojej domowej siłowni. Duże, wolnostojące konstrukcje dedykowane są do przestronnych pomieszczeń. Kapitalnie uzupełnią one inne sprzęty do ćwiczeń np. ławki treningowe. Do mniejszych powierzchni dedykowane są nieduże stojaki, które świetnie porządkują przestrzeń. Ich ogromną zaletą są dodatkowe uchwyty oraz pręty do przechowywania akcesoriów, takich jak np. gryfy różnego typu oraz ciężary w postaci talerzy. Ponadto wybór stojaka uzależniony jest od indywidualnych preferencji oraz możliwości budżetowych. Dobrej jakości stojaki pod sztangę dają nie tylko możliwość wykonywania treningów z wolnymi ciężarami o dużej masie, ale również ćwiczeń z obciążeniem własnego ciała. Tego typu konstrukcje posiadają specjalne udogodnienia w postaci m.in. uchwytów do pompek szwedzkich – dipów. 

Ile kilogramów umieścić na stojaku?

To, ile kilogramów umieścisz na stojaku, uzależnione jest od parametrów technicznych konkretnego modelu. Najbardziej wytrzymałe są w stanie dźwigać ciężary o łącznej masie nawet 400 kg. Stojaki mają za zadanie nie tylko utrzymywać sztangę, którą aktualnie ćwiczymy, lecz również dodatkowe obciążenie w postaci talerzy wagowych, a także hantli oraz gryfów. Najlepsze modele wyposażone są w haki asekuracyjne, które zwiększają możliwości samodzielnych treningów. Ważne, aby podczas ćwiczeń równomiernie obciążać stojak, rozkładając ciężar na konkretne, przeznaczone do tego celu, uchwyty. Stojaki Hop-Sport wykonano z wyjątkowo solidnych profili stalowych o grubym przekroju, które gwarantują wysoki poziom stabilności, wytrzymałości, a co za tym idzie, bezpieczeństwa podczas wykonywanych ćwiczeń.

Już dziś zamów stojaki Hop-Sport i zacznij treningi ze sztangą, ćwiczenia na ławce, przysiady z obciążeniem i wiele innych ćwiczeń siłowych w zaciszu własnego domu. Stwórz miejsce do ćwiczeń, które będzie komfortowe, bezpieczne i utrzymane w porządku. 

Uchwyty do pompek

Uchwyty do pompek Hop-Sport to akcesoria do treningu siłowego, za pomocą których zwiększysz zakresu ruchowe w trakcie wykonywania ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Ich głównym zadaniem jest odciążanie nadgarstków i łokci, a także podnoszenie komfortu treningowego. Pompki wykonywane na uchwytach są bezpieczniejsze i znakomicie rozwijają całe ciało. Za ich pomocą wyrzeźbisz sylwetkę, zbudujesz mięśnie, a także spalisz zbędne kalorie. Uchwyty do pompek Hop-Sport cechują się znakomita wytrzymałością, a także posiadają miękkie wykończenia, które sprawiają, że trening jest przyjemny. Z kolei antypoślizgowe podstawy zapobiegają przesuwaniu się akcesoriów nawet podczas intensywnych ćwiczeń. 

Akcesoria treningowe – uchwyty do pompek

Uchwyty do pompek nazywane również uchwytami push-ups to jeden z najpopularniejszych akcesoriów do treningu siłowego z ciężarem własnego ciała. Cieszą się one dużym uznaniem przez swoje niewielkie rozmiary i fakt, że za ich pomocą można wykonać jedno z najprostszych, a zarazem najlepszych ćwiczeń. Mowa tutaj o pompkach, które fantastycznie rozwijają mięśnie niemal całego ciała z nastawieniem na plecy, ramiona, bicepsy i klatkę piersiową. Uchwyty push-ups dają możliwość wykonywania ćwiczeń tego typu w pogłębionym ruchu. Urozmaicają one trening, a także pozwalają wykonywać pompki różnego rodzaju – od klasycznych, przez diamentowe, aż z szeroko rozstawionymi ramionami.

Ćwiczenia na uchwytach do pompek

Dzięki uchwytom wykonamy zarówno klasyczne warianty pompek, jak i ćwiczenia dla bardziej zaawansowanych. Akcesoria te pozwalają zwiększyć zakres ruchu, wydłużając go. Pogłębione pompki angażują o wiele więcej mięśni m.in. tricepsy oraz mięśnie brzucha. Dzięki uchwytom do ćwiczenia pompek możemy rozwinąć swój trening, zwiększając jego trudność oraz intensywność. Przyrządy te znakomicie nadają się do urozmaicenia aktywności fizycznych, a także w momencie monotonni treningowej czy też zastojów w progresji siłowej. Dzięki uchwytom do pompek wykonasz wiele rodzajów ćwiczeń m.in.:

  • pompki z szerokim rozstawem rąk,
  • pompki z wąskim rozstawem rąk,
  • pompki na jednej ręce,
  • pompki z uniesionymi nogami,
  • l-sit,
  • pompki w staniu na rękach.

Kto może ćwiczyć pompki na uchwytach?

Z uchwytów do robienia pompek może korzystać każdy, gdyż akcesoria te są proste w obsłudze i nie wymagają doświadczenia. Szczególnie polecane są jednak osobom borykającym się z bólem i kontuzjami nadgarstków, a także łokci. Ćwicząc przy pomocy push ups bars odciążamy te struktury, a wykonywany przez nas ruch jest bliższy naturalnemu. Z uchwytów do pompek mogą również korzystać osoby szukające nowych bodźców treningowych w zakresie ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Przybory te powinni polubić fani kalisteniki oraz akrobatyki. 

Uchwyty do pompek – czy warto?

Robienie pompek na uchwytach wszechstronnie rozwija nasze ciało, rzeźbi sylwetkę, a także pozwala przerwać rutynę treningową, w która wpadliśmy. Za ich pomocą zrobisz kompletny trening siłowy z ciężarem własnego ciała. Ich ogromna zaletą jest fakt, że nie zajmują zbyt wiele miejsca, a także podnoszą komfort wykonywania ćwiczeń. Uchwyty do pompek możesz zabrać ze sobą w podróż służbową, na wakacje lub do parku i wykonać trening w domu bądź na wolnym powietrzu. 

Worki bokserskie

Worki treningowe stanowią nieodzowny element wielu rodzajów treningu, nie tylko tych ukierunkowanych na doskonalenie techniki sztuk walki. To wszechstronne narzędzie treningowe pozwala rozwijać siłę mięśni, budować kondycję oraz pracować nad poprawą koordynacji. W ofercie marki Hop-Sport znajdziesz wolnostojące worki treningowe, które spełnią oczekiwania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych sportowców. 

Worek treningowy - jaki wybrać? Rodzaje worków treningowych

Wybór odpowiedniego worka treningowego jest kluczowy dla przeprowadzenia efektywnego treningu. Ale na jaki worek treningowy bokserski się zdecydować? Najbardziej znanym rodzajem worka, jest worek treningowy wiszący, który najczęściej spotkamy w salach treningowych i na siłowniach. Jednak tego typu rozwiązanie w kontekście domowego użytkowania nie zawsze jest możliwe. Montaż wiszącego worka bokserskiego wymaga wiercenia w suficie, na co nie każdy może sobie pozwolić, zwłaszcza jeśli mówimy o wynajmowanych mieszkaniach. Kolejnym rodzajem worka treningowego, jest worek bokserski wolnostojący, który jest doskonałym rozwiązaniem do treningów w domu lub na świeżym powietrzu. Nie wymaga on skomplikowanego montażu, a pozwala na przeprowadzenie pełnowartościowego treningu bokserskiego, szczególnie tego ukierunkowanego na ćwiczenie szybkości i refleksu. 

Jaki worek treningowy na początek?

Wybór worka zależy między innymi od tego jaki rodzaj treningu nas interesuje. Na rynku znajdziemy worki treningowe dedykowane konkretnym stylom sztuk walki jak np. worki treningowe do MMA czy gruszki, jednak jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z treningiem na worku, to model wolnostojący w zupełności spełni nasze oczekiwania. Możesz na nim ćwiczyć różne techniki, takie jak ciosy pięściami, kopnięcia, a nawet uderzenia kolanem. Jest to idealna opcja dla tych, którzy chcą spróbować różnych rodzajów treningu na worku. Jeśli jesteś osobą początkującą, zalecamy wybór worka o odpowiedniej wysokości, który umożliwi Ci wygodne uderzanie w celu poprawy techniki. Pamiętaj również o odpowiednim wypełnieniu worka, aby zapewnić odpowiednią twardość i amortyzację podczas treningu.

Czym najlepiej wypełnić worek treningowy?

Kwestia wypełnienia worka jest jednym z kluczowych elementów na które musimy zwrócić uwagę przy zakupie. Na rynku możemy znaleźć worki treningowe bez wypełnienia oraz worki bokserskie z wypełnieniem. To na jakie się zdecydujemy jest kwestią indywidualną, jednak najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wybór bokserskiego worka  treningowego z wypełnieniem. Jednak rodzi się pytanie, jakie wypełnienie powinien posiadać worek do ćwiczeń? Zdecydowanie powinniśmy wykluczyć worki z wypełnieniem w postaci wszelkiej maści granulatów, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenia worka podczas wykonywania intensywnych ćwiczeń. Najbardziej polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie ciasno wyściełanych skrawków materiałów, które nie spowodują uszkodzeń worka, ani nie zdeformują jego kształtu podczas treningu

Jak poprawnie uderzać w worek treningowy?

Poprawne uderzanie w worek treningowy jest kluczowe, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i skuteczności treningu. Oto kilka wskazówek, jak zrobić to właściwie by uniknąć kontuzji:

  • Stań w odpowiedniej pozycji: Rozpocznij od właściwej postawy. Stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder, jedna noga lekko wysunięta przed drugą. Kieruj jedną nogę w kierunku worka, a drugą w kierunku celu. Kolana powinny być lekko zgięte, a waga ciała równomiernie rozłożona.
  • Zachowaj odpowiedni dystans: Ustaw worek treningowy na odpowiedniej wysokości i dystansie od siebie, tak aby swobodnie trafiać w cel. 
  • Technika ciosu: Do ciosów pięściami używaj jednoczesnego obrotu biodra i ramienia. Rozpocznij cios od biodra, obracając je w kierunku worka, a następnie Twoja ręka powinna przesunąć się w przód, obracając nadgarstek, aby utworzyć prostą linię z dłonią.
  • Kopnięcia: Jeśli ćwiczysz kopnięcia, zapewnij sobie odpowiednią równowagę i stabilność. Zwracaj uwagę na technikę kopnięcia, starając się trafiać w wyznaczone cele na worku.
  • Oddychanie: Oddychaj naturalnie i nie zapominaj o wydechu podczas uderzeń.
  • Unikaj nadmiernego napięcia mięśni: Nie napinaj mięśni zbyt mocno podczas uderzeń, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego zmęczenia i w efekcie do kontuzji. 
  • Różnorodność ruchów: Zmień rodzaje ciosów i kombinacje, aby rozwijać różne umiejętności i unikać monotonii
  • Równowaga i kontrola: Zachowuj równowagę podczas treningu, a także kontroluj siłę uderzeń. Pamiętaj, że celem treningu jest poprawa techniki i wydolności, a nie wyłącznie siła ciosów.
  • Przerwy i rozgrzewka: Nie przesadzaj z intensywnością treningu. Zadbaj o odpowiednie rozgrzewki przed rozpoczęciem, a także o przerwy w treningu, aby uniknąć nadmiernego zmęczenia mięśni.

Pamiętaj, że poprawna technika jest kluczowa nie tylko dla efektywności treningu, ale także dla uniknięcia kontuzji. Jeśli jesteś początkującym, zacznij od łagodnych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj intensywność treningu w miarę postępów.

Ile kalorii spala bicie w worek?

Liczba kalorii spalanych podczas bicia w worek treningowy zależy od wielu czynników, w tym od intensywności treningu, czasu jego trwania oraz techniki ćwiczeń. Ogólnie rzecz biorąc, bicie w worek bokserski może być intensywnym treningiem kardio, który pomaga skutecznie spalić kalorie.

Przykładowo, osoba o masie ciała około 70 kilogramów może średnio spalić nawet do 800 kalorii w ciągu godziny treningu na worku treningowym, jeśli utrzymuje wysoką intensywność. Jednak intensywność może się znacznie różnić w zależności od techniki i tempa treningu. Trening na worku może również pomóc w zwiększeniu ogólnej wytrzymałości i poprawie kondycji fizycznej.

Pamiętaj także, że oprócz treningu, istotna jest odpowiednia dieta i ogólny poziom aktywności, które wpływają na liczbę spalanych kalorii, dlatego ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia.

Worki treningowe Hop-Sport

Z workami marki Hop-Sport możesz trenować sporty walki, przeprowadzać trening bokserski, pracować nad swoją siłą i koordynacją ruchową oraz używać ich w celu rozładowania napięć i stresu. Bez względu na Twoje cele treningowe, wolnostojące worki treningowe Hop-Sport sprawdzą się zarówno dla adeptów sztuk walki, jak i wprawionych zawodników sportów walki. Możesz na nich ćwiczyć uderzenia i kopnięcia, ciosy hakowe i podbródkowe. Worki treningowe stojące, które znajdziesz w naszym sklepie zostały wykonane z solidnych i wytrzymałych materiałów oraz wypełnione skrawkami tkanin. W przypadku worków bokserskich wolnostojących, nie zachodzi potrzeba mocowania ich na suficie, a ich konstrukcja opiera się na stabilnej podstawie, która oprócz możliwości dociążenia jej wodą lub piaskiem, posiada liczne przyssawki, które zapobiegają przesuwaniu się worka po podłodze, w trakcie nawet najbardziej intensywnych sesji treningowych. 

Zamów swój worek bokserski treningowy Hop-Sport i zacznij wprowadzać w codzienne treningi konkretne elementy walki.

Zestawy kulturystyczne z ławką

Przygotowujesz się do zawodów w trójboju siłowym? Rzeźbisz ciało na pokaz kulturystyczny? A może po prostu ćwiczysz rekreacyjnie w domowym zaciszu? Niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania, przyda Ci się profesjonalny zestaw kulturystyczny, dzięki któremu zbudujesz niesamowitą sylwetkę. Wszystkie najważniejsze akcesoria do treningu siłowego znajdą się w jednym miejscu wraz z dużym zapasem obciążeń na gryfy. Jak mawiamy w Hop-Sport: najpierw zestaw kulturystyczny, potem masa!

Z czego składa się zestaw kulturystyczny?

Komplety kulturystyczne w naszej ofercie zróżnicowane są pod względem ilości elementów składowych. Odpowiedni produkt znajdą zarówno początkujący siłacze, chcący spróbować sił w ćwiczeniach na wolnych ciężarach, jak i profesjonalni zawodnicy przygotowujący się do zawodów w warunkach domowych. W naszym asortymencie znajdziesz m.in.:

  • zestaw kulturystyczny z ławką prostą,
  • zestaw kulturystyczny z ławką regulowaną z modlitewnikiem,
  • zestaw kulturystyczny z ławką i obciążeniami,
  • zestaw kulturystyczny z gryfami.

W skład każdego zestawu kulturystycznego wchodzi:

  • ławka do ćwiczeń, dająca niezbędną stabilizację i zwiększająca zakres ruchów,
  • gryf lub gryfy różnego typu,
  • komplet obciążeń w formie krążków bitumicznych lub żeliwnych.

Wybierz ulubiony sprzęt do ćwiczeń, dopasuj ilość ciężarów oraz rodzaj gryfu i ruszaj do walki o wymarzoną sylwetkę!

Jak ćwiczyć na zestawie treningowym?

Profesjonalny zestaw kulturystyczny umożliwia przeprowadzenie pełnowartościowego treningu siłowego na różnego rodzaju obciążeniach i przy użyciu różnych typów gryfów. W ten sposób daje on możliwość zaangażowania wielu mięśni w tym m.in.:

  • pleców,
  • klatki piersiowej,
  • bicepsów,
  • tricepsów,
  • ramion,
  • nóg.

Trening na komplecie kulturystycznym nie różni się od tego wykonywanego na ławce treningowej przy użyciu hantli lub sztangi. Kupując tego typu komplet mamy możliwość nabycia za jednym zamachem wszystkich niezbędnych akcesoriów do ćwiczeń siłowych

Ważne jednak, aby trening przeprowadzać w odpowiednich warunkach oraz z uwzględnieniem etapu rozgrzewki oraz mobilizacji. Komplet kulturystyczny można rozłożyć w domu, lecz należy pamiętać, iż duże zestawy wymagają znacznych ilości miejsca. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni do przechowywania ławeczki oraz obciążeń. Ponadto, trening siłowy wymaga odpowiedniego przygotowania motorycznego, które obejmuje zwiększenie zakresów ruchomości stawów i mięśni, a także dobrania obciążenia dopasowanego indywidualnie. 

Ćwiczenia kulturystyczne – kto powinien trenować?

Z zakupu zestaw do treningu siłowego w domu ucieszą się przede wszystkim te osoby, które nie mają czasu lub ochoty na wyprawy do klubu fitness czy siłowni. Komplet kulturystyczny z ławką i obciążeniami umożliwia dźwiganie naprawdę dużych ciężarów w warunkach domowych. Masę dzięki niemu zbudują zarówno przygotowujący się do występu w zawodach i konkursach, jak i ćwiczący rekreacyjnie po pracy. Zestaw kulturystyczny można również kupić z myślą o firmowej siłowni w warunkach biurowych, z której korzystać będą w czasie przerw pracownicy. 

Ćwiczeń na zestawie do treningu kulturystycznego powinny jednak unikać osoby ze stwierdzonymi lub przebytymi niedawno urazami, chorobami kostno-stawowymi, a także posiadającymi schorzenia kręgosłupa. Wszelkie kwestie sporne, co do treningu powinien wyjaśnić lekarz specjalista lub fizjoterapeuta. Dlatego przed przystąpieniem do treningu na naprawdę dużych obrotach i ciężarach, warto skonsultować się z kimś, kto oceni stan naszego zdrowia. 

Komplet treningowy – jaki najlepszy?

Najlepsze komplety treningowe to oczywiście te najbardziej rozbudowane. Dają one możliwość nabycia za jednym zamachem profesjonalnej ławki z wieloma funkcjami, zestawu gryfów oraz dedykowanych do nich obciążeń. Kupując zestaw do treningu kulturystycznego w mig stworzysz strefę do ćwiczeń z wolnymi ciężarami w swoim domu. Jeśli jednak nie dysponujesz dużą przestrzenią, zastanów się nad mniejszym wariantem produktowym. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku może być zakup zestawu kulturystycznego z ławką prostą, zapasem obciążenia oraz gryfem prostym. Te kilka akcesoriów z pewnością da Ci możliwość budowania jeszcze większej masy oraz osiągania świetnych wyników siłowych.

Decydując się na kupno zestawu kulturystycznego Hop-Sport masz pewność, iż kupujesz pełnoprawne produkty sygnowane logiem naszego sklepu. Elementy wchodzące w skład kompletu posiadają te same cechy co kupowane pojedynczo produkty. Ławki treningowe wyposażone są w wygodne systemy regulacji i składania, które umożliwiają ich przechowywanie. Gryfy posiadają ryflowaną powłokę antypoślizgową oraz gwintowane końcówki, ułatwiające nakładanie i zabezpieczenia ciężarów. Jeśli zaś chodzi o ciężary są one dopasowane do gryfów oraz mają podniesione parametry techniczne, co czyni je niezwykle odpornymi na uderzenia i zarysowania.

Zestawy obciążeń

Oprócz maszyn fitness w Twojej domowej siłowni powinien się również pojawić sprzęt, który wspomoże Cię w treningu siłowym. Wśród najbardziej niezbędnych akcesoriów na szczególną uwagę zasługują zestawy obciążeń oraz gryfy. To z ich pomocą zbudujesz odpowiednią muskulaturę i będziesz mógł realizować wszechstronne treningi całego ciała. Najlepsze i niezbędne akcesoria do treningu siłowego wraz z dużym wyborem zestawów obciążeń znajdziesz w ofercie naszego sklepu internetowego Hop-Sport. Dzięki nim zbudujesz muskulaturę, o której marzysz, a wszystkie przyszłe sezony plażowe będą należeć do Ciebie!

Na co zwrócić uwagę wybierając talerze do ćwiczeń?

Decydując się na zakup obciążeń do domowej siłowni, powinniśmy oszacować, jaki łączny ciężar będzie nam potrzebny. Tak naprawdę jedyną granicą są nasze możliwości względem przechowywania, gdyż im więcej kupimy talerzy, tym większe możliwości treningowe będziemy mieli. Duże zestawy obciążeń sprawiają, iż o wiele łatwiej będzie nam progresować ciężarem. W przypadku mniejszych obciążeń, w momencie założenia wszystkich talerzy na gryf, będziemy zmuszeni do skracania przerw między seriami lub łączenia ich w superserie. Przy zakupie zestawów obciążeń ważna jest również ilość gryfów, jaką dysponujemy. Mając ich więcej możemy ćwiczyć w systemie drop set, czyli powtarzać kilka serii tego samego ćwiczenia, przy jednoczesnym zmniejszaniu obciążenia o 10-20%. 

Zestawy obciążeń – rodzaje

Na rynku istnieje wiele zestawów obciążeń do ćwiczeń, lecz przyjmuje się trzy główne kryteria różnicujące je. Jest to przede wszystkim:

  • łączna masa zestawu,
  • rodzaje gryfów w zestawie,
  • rodzaje talerzy w zestawie.

W kontekście ciężaru całkowitego można wyróżnić zestawy o masie od 36 do nawet 119 kg. Warto jednak pamiętać, iż wraz ze wzrostem obciążenia rośnie powierzchnia, którą ono zajmuje. Dlatego kupując naprawdę duże zestawy obciążeń, warto wziąć pod uwagę ilość miejsca na przechowywanie talerzy. 

Typowy zestaw obciążeń składa się z talerzy oraz gryfów. W przypadku gryfów do czynienia mamy z hantlami i sztangami, przy czym w przypadku sztang gryf może być prosty lub łamany. Same zaś talerze dostępne są w dwóch rodzajach: żeliwnym i kompozytowym.  

Gryf prosty czy łamany?

Nim wybierzemy rodzaj gryfu, musimy zastanowić się nad jego standardem. Na rynku dostępne są dwie formy wykonania sztangi:

  • olimpijska
  • zwykła.

Standard olimpijski wywodzi się z igrzysk olimpijskich. Sztangi olimpijskie, posiadają zakończenia z obrotowymi tulejami, znacząco redukujące inercję. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia komfortu podnoszącego ciężar, gdyż rozwiązanie to obniża prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji. Zwykła sztanga posiada przeważnie gwintowane końcówki na obciążniki, które uniemożliwia zsunięcie się ciężarów.

Jeśli uda nam się wybrać odpowiednią formę sztangi, warto pomyśleć nad typem gryfu. Główne różnice sprowadzają się do kwestii bezpieczeństwa oraz wygody ćwiczącego. Gryf łamany jest wygodniejszy w chwycie i nie obciąża nadgarstków. Polecany jest w szczególności osobom początkującym oraz tym, którzy prowadzą siedzący tryb życia. W kwestii „złamania” mamy do czynienia z gryfami lekko łamanymi oraz mocno łamanymi. Pierwsze rozwiązanie jest bardziej wszechstronne, drugie zaś dedykowane jest do treningu zaawansowanego, takich partii jak m.in. tricepsy. 

Gryf prosty jest nieco bardziej wymagający dla ćwiczącego, lecz daje o wiele większe możliwości. Przede wszystkim nadaje się on lepiej do pracy nad klatką piersiową, barkami oraz plecami. Gryf prosty to również najlepszy typ do ćwiczeń zarzutów i podrzutów. 

Talerze żeliwne czy bitumiczne?

Talerze do ćwiczeń wykonane mogą być z różnych materiałów. Na rynku wyróżnia się dwa podstawowe typy: talerze żeliwne oraz bitumiczne. Zestaw obciążeń żeliwnych wykonany jest ze stopu żelaza z węglem, drugie zaś z mieszanki kruszywa oraz różnego rodzaju wypełniaczy. W kwestii użytkowania obu rodzajów istnieją jednak zasadnicze różnice. Tworzywo sztuczne jest bezpieczniejsze dla otoczenia, gdyż kieszenie obciążeń nie rysują podłogi ani nie powodują uszkodzeń nawet w przypadku upadku. Zajmują jednak więcej miejsca na gryfie, przez co utrudniają prowadzenie ruchu oraz nie dają możliwości ćwiczenia dużym ciężarem. Z kolei obciążenie żeliwne jest mniejsze i pozwala na naprawdę intensywny trening, z uwagi na liczbę talerzy, które możemy umieścić na gryfie. Niektórzy ćwiczący narzekają jednak na metaliczny dźwięk podczas podnoszenia i opuszczania, który może wytrącać ze skupienia.

Jakie obciążenie jest bezpieczne w treningu domowym?

Tak naprawdę, dobrze użytkowane obciążenie jest bezpieczne podczas każdego treningu w domowych warunkach. Ważne jednak, aby trzymać się kilku istotnych wskazówek, które pomogą uniknąć kontuzji oraz wypadków.

Dobieraj obciążenie do własnych możliwości

Nie zakładaj na gryf obciążenia, z którym sobie nie poradzisz. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skupienie się na technice oraz czuciu mięśniowym. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z treningiem siłowym, wybierz talerze, które umożliwią Cię wykonanie wybranego ćwiczenia ok. 15 razy bez większego zmęczenia. Gdy jesteś już zaawansowanym ćwiczącym – dobieraj ciężar do efektu treningowego, jaki założyłeś.

Trenuj z wykorzystaniem akcesoriów

Podczas ćwiczeń, zwłaszcza z dużym obciążeniem, pamiętaj o korzystaniu z akcesoriów np. ławki treningowej oraz rękawiczek. Zapewnią Ci niezbędne bezpieczeństwo oraz pozwolą na intensyfikację doświadczeń. W przypadku, gdy nie masz jeszcze wyrobionej pozycji na ławeczce do ćwiczeń, trenuj na ziemi. Podłoga to bardzo bezpieczne miejsce, dzięki któremu możesz wyciskać i robić rozpiętki bez strachu o kontuzję obręczy barkowej.

Pamiętaj o rozgrzewce

Dobra rozgrzewka połączona z rozciąganiem i mobilizacją to klucz udanego treningu. Skup się przede wszystkim na partiach, które masz zamiar rozbudować. Szczególny nacisk połóż na mobilizację kręgosłupa np. za pomocą rollera lub wałka fitness oraz rozgrzewanie ramion i nadgarstków. Wiele kontuzji w trakcie treningu siłowego bierze się właśnie z braku mobilności i zbyt dużych kompensacji, jakie wykonuje nasze ciało przy wyciskaniu czy wznosach. Ćwicz w odpowiednich warunkach.

Mimo iż trening na strychu lub w stodole ma w sobie niezaprzeczalnie wiele uroku, lepiej zadbaj o dobrą i schludną przestrzeń do ćwiczeń. Pozbądź się elementów otoczenia, które mogą utrudniać Ci ćwiczenia, rozpraszać Cię lub dekoncentrować. Zaplanuj przestrzeń treningową w taki sposób, aby było w niej wydzielone miejsca na konkretne ćwiczenia. Składuj ciężary w bezpiecznym miejscu i odkładaj je tam po skończonej serii. Dbaj o maszyny fitness oraz sprzęty, składając je i chowając w momencie, gdy już nie są Ci potrzebne.

Bez względu na to, czy jesteś prawdziwym profesjonalistą w dziedzinie kulturystyki, amatorem hobbystą albo dopiero planujesz rozpocząć ćwiczenia – mamy dla Ciebie profesjonalny sprzęt siłowy przeznaczony do treningu domowego. Dzięki niemu masz szansę wypracować mięśnie i wyrzeźbić swoje ciało. W Hop-Sport oferujemy szeroki wybór urządzeń od sprawdzonych dostawców. Znajdziesz u nas: atlas do ćwiczeń, hantle, gryf prosty, lekko łamany, mocno łamany, gryf olimpijski, obciążenia ławki treningowe, kettlebells. Oprócz tego, oferujemy szereg akcesoriów, ułatwiających treningi: stojaki pod sztangę, rękawiczki treningowe, pas kulturystyczny, drążek do podciągania i uchwyty do pompek. Ćwicz profesjonalnie razem z Hop-Sport!