Sprzęt fitness

Bieżnie

Nie lubisz biegać w terenie? Nie masz czasu na siłownię i długie treningi? Właśnie Ciebie widzimy na jednej z naszych bieżni! Trenuj bez względu na warunki atmosferyczne dzięki bieżniom elektrycznym ze sklepu Hop-Sport. Modeluj sylwetkę, spalaj zbędne kalorie, poprawiaj wydolność, gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Bieżnia elektryczna – domowa siłownio, twórz się!

Jeśli nie masz czasu na długie i forsowne biegi po mieście lub nie masz ochoty na wizytę w siłowni, koniecznie zastanów się nad zakupem bieżni elektrycznej. Będzie ona jednym z najważniejszych sprzętów w Twojej domowej siłowni. Poręczne i składane modele ze sklepu Hop-Sport dedykowane są dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią, a jednocześnie nie chcą rezygnować z treningu wydolnościowego. Nowoczesne bieżnie elektryczne wyposażone są w silnik o dużej mocy oraz dodatkowe funkcje umożliwiające prowadzenie zróżnicowanych treningów, dopasowanych do indywidualnych potrzeb ćwiczących na nich osób.

Bieżnia elektryczna składana – hit w małych mieszkaniach

Największą trudność w treningach cardio sprawia znaczna ilość czasu, która musimy wygospodarować na ćwiczenia. Samo zaplanowanie trasy do biegania lub wizyta na siłowni może zająć nawet do 2-3 godzin dziennie. Składana bieżnia elektryczna rozwiązuje ten problem w mgnieniu oka. Jej kompaktowe rozmiary oraz możliwość złożenia dają ogromne pole do popisu w kontekście przenoszenia i przechowywania. Składana bieżnia elektryczna nadaje się szczególnie dobrze do niewielkich mieszkań (np. kawalerek) oraz stref socjalnych dla pracowników w firmach. Zastosowany w nowoczesnych urządzeniach system amortyzacji doskonale tłumi dźwięki i nie przenosi uderzeń z bieżni na podłogę. W ten sposób możemy ćwiczyć o każdej porze dnia i nocy bez narażania się na gniew sąsiadów. 

Parametry bieżni elektrycznej – ustawiaj, zmieniaj, trenuj!

Nowoczesne bieżnie elektryczne z oferty sklepu Hop-Sport dają niezwykle szeroki zakres zmiany parametrów treningowych. Silniki o dużej mocy pozwalają na rozwinięcie biegu do nawet 20 km/h. Zamontowany w bieżniach komputer z wielofunkcyjnym wyświetlaczem pomaga w monitorowaniu tętna, czasu, dystansu oraz spalonych kalorii. Za jego pomocą możemy ustawiać zróżnicowane programy treningowe o różnym stopniu intensywności. Regulowany pas bieżni elektrycznej możemy dopasowywać do stopnia zaawansowania osoby biegającej, zaś do większości urządzeń dołączono darmową aplikację, umożliwiającą monitorowanie i progresowanie osiągów. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając bieżnię elektryczną?

Decydując się na zakup bieżni elektrycznej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, od których zależeć będzie komfort i intensywność naszego treningu. Przede wszystkim należy określić moc silnika bieżni. Im jest ona wyższa, tym szybciej możemy po niej biec. Duże zakresy dają możliwość ustanowienia optymalnego treningu, niezależnie od stopnia zaawansowania, w którym uwzględniony jest zarówno chód, jak i sprint. Ponadto, wybierając bieżnię elektryczną warto również zwrócić uwagę na poziom jej amortyzacji. To od niego zależy stopień ochrony naszych stawów, a także ilość hałasu, jaki wygenerujemy. Wybierając idealną bieżnię elektryczną warto również określić swój wzrost oraz wagę i dopasować ją do specyfikacji produktu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście żywotności sprzętu, a także w celu uniknięcia ewentualnych usterek lub kontuzji.

Jak trenować na bieżni?

Bieżnie elektryczny to znakomity sposób na wstęp do treningu zasadniczego, jak i trening sam w sobie. Niewielka ilość ruchu w postaci delikatnego truchtu rozgrzeje nasze mięśnie oraz przygotuje płuca do wysiłku w kolejnych ćwiczeniach. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby z biegu po bieżni elektrycznej uczynić pełnowartościowy trening. Powinniśmy się do niego przygotować, jak do biegu w terenie, włącznie z fazą rozgrzewki. Ważny będzie przede wszystkim nasz stopień zaawansowania oraz to, jakie efekty chcemy osiągnąć. Zwiększając stopień nachylenia utrudnimy bieg, zaś zwiększając prędkość postawimy przede wszystkim na trening beztlenowy, który poprawia m.in. metabolizm. 

Dlaczego warto kupić bieżnię elektryczną?

Bieżnia sama w sobie jest jednym z ważniejszych urządzeń, jakie powinniśmy mieć w domowej lub biurowej siłowni. To wspaniałe urządzenie, dzięki któremu wykonamy trening wydolnościowy nie wychodząc na zewnątrz. Bieżnia dedykowana jest zwłaszcza osobom, które nie lubią trenować w terenie lub nie mogą (np. ze względu na alergie sezonowe). Ponadto, kupując ją uniezależniamy się od wizyt na tłocznych siłowniach bądź czasochłonnych ćwiczeń pod chmurką. Jeśli zaś zdecydujemy się na wybranie bieżni elektrycznej, mamy pewność, iż nasz trening będzie bezpieczny i przede wszystkim optymalny. W przeciwieństwie do bieżni magnetycznej, mamy możliwość wymuszenia tempa biegu za pomocą silnika elektrycznego. Nie spadnie ono nawet wtedy, gdy zaczniemy się męczyć, co ma kluczowe znaczenie w przypadku osób zaczynających przygodę z treningiem cardio. Co więcej, bieżnie elektryczne posiadają znacznie lepszy system amortyzacji, co przekłada się bezpośrednio na kondycję naszych stawów. 

Orbitreki

Jeśli szukasz idealnego sprzętu do treningu w domu, który pozwoli Ci połączyć zalety wioślarza, bieżni, steppera i rowerka stacjonarnego, to orbitrek może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Trenażer eliptyczny to wszechstronna maszyna fitness, która umożliwia efektywne ćwiczenia różnych partii mięśniowych. Niezależnie od tego, czy chcesz wysmuklić sylwetkę, poprawić kondycję, czy wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała, orbitrek może spełnić Twoje oczekiwania.

Dzięki temu sprzętowi możesz cieszyć się treningiem całego ciała w wygodnym domowym otoczeniu, oszczędzając czas i pieniądze na siłowni. Orbitrek eliptyczny jest łagodny dla stawów, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób o różnych poziomach sprawności fizycznej. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z treningiem cardio, czy jesteś doświadczonym sportowcem, orbitrek może być cennym narzędziem do osiągnięcia Twoich celów treningowych.

Zanim dokonasz wyboru i uzupełnisz swoją domową siłownię o rower eliptyczny, warto poznać różne modele orbitreków dostępne na rynku i wybrać ten, który najlepiej spełni Twoje potrzeby. 

Orbitrek – które mięśnie pracują?

Ćwiczenia na orbitreku angażują do pracy, przede wszystkim, mięśnie dolnych partii naszego ciała, w tym głownie mięśnie nóg. Podczas ćwiczeń na orbitreku najintensywniej trenują:

  • mięśnie czworogłowe ud,
  • mięśnie pośladkowe, 
  • mięśnie biodrowo-lędźwiowe,
  • mięśnie łydek.

Jednak to nie wszystko. Ćwiczenia na orbitreku mają również pozytywny wpływ na mięśnie górnej części ciała. Podczas treningu angażowane są:

  • mięśnie naramienne,
  • mięśnie dwugłowe ramienia,
  • mięśnie klatki piersiowej,
  • mięśnie brzucha.

Podsumowując, treningi na orbitreku są bardzo wszechstronne i włączają do pracy wiele grup mięśniowych, co czyni go doskonałym urządzeniem do ćwiczeń całego ciała. Regularna aktywność na orbitreku może przyczynić się do poprawy kondycji, spalania kalorii oraz wzmocnienia mięśni, zarówno nóg, jak i górnej części ciała. Co więcej, ze względu na aktywację mięśni core, które znane są również pod nazwą mięśni stabilizacyjnych, treningi na orbitreku przynoszą rezultaty w postaci poprawy sylwetki i utrzymania prawidłowej postawy ciała. Poprawnie przeprowadzony trening na orbitreku wzmacnia struktury mięśniowe i uelastycznia je. 

Rodzaje orbitreków

Trening na orbitreku możemy zacząć dopiero wtedy, gdy zakupimy maszynę dopasowaną do naszych potrzeb. Na rynku urządzeń fitness istnieją trzy rodzaje orbitreków:

  • mechaniczne,
  • magnetyczne,
  • elektromagnetyczne.

Orbitreki mechaniczne

Orbitreki mechaniczne to rodzaj sprzętu fitness, który obecnie uważany jest za przestarzały. Ich konstrukcja jest dość toporna i nie pozwala na efektywne treningi. Co więcej, orbitreki mechaniczne często ulegają awariom i są głośne w użytkowaniu. Niewątpliwie kusząca jest ich niska cena, jednak jeśli myślimy o sprzęcie, który będzie nam służył na lata intensywnego użytkowania, lepiej sięgnąć po kolejny typ orbitreka, jakim jest orbitrek magnetyczny.

Orbitreki magnetyczne

System, na jakim opiera się orbitrek magnetyczny, składa się z magnesów umieszczonych w pobliżu koła zamachowego. Użytkownik może regulować opór w zależności od swoich preferencji i poziomu zaawansowania, za pomocą pokrętła, poprzez zmianę odległości między magnesami a kołem zamachowym. Zasada działania jest dość prosta: im bliżej koła znajdują się magnesy, tym większy powstaje opór. Orbitreki magnetyczne cechują się cichą pracą i niskim tarciem, przez co trening na tego typu maszynie jest płynny i łagodny dla stawów. 

Orbitreki elektromagnetyczne

Mechanizm działania orbitreków elektromagnetycznych jest bardzo zbliżony, jednak ten rodzaj orbitreka domowego, wymaga podłączenia do prądu. Dlaczego? Otóż, regulacja oporu nie odbywa się już za pomocą pokrętła umieszczonego na kolumnie, jak ma to miejsce w przypadku orbitreków magnetycznych, a z poziomu komputera treningowego. Elektroniczna regulacja oporu zapewnia większą wygodę i znacznie większy zakres regulacji. Standardem w trenażerach magnetycznych jest regulacja oporu w zakresie 8 stopni, natomiast w przypadku niektórych modeli elektromagnetycznych mamy możliwość dostosowania oporu w przedziale od 1 aż do 32 stopni. Orbitreki elektromagnetyczne są zatem polecane osobom, które stawiają na intensywny i zaawansowany trening. 

Warto również wspomnieć o specjalnych maszynach fitness, które łączą funkcje różnych sprzętów. Przykładem takiej maszyny jest orbitrek climber - innowacyjne połączenie orbitreka ze stepperem. Ćwiczenia na tego typu urządzeniu imitują ruch, który wykonujemy wchodząc po schodach. Do pracy mocniej zostają zaangażowane nogi, a w szczególności mięśnie czworogłowe ud. 

Niezależnie od tego na jaki rodzaj orbitreka do ćwiczeń się zdecydujemy, przed podjęciem ostatecznej decyzji, musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Wyżej omówiliśmy rodzaje orbitreków pod kątem systemu oporu. W tym kontekście duże znaczenie ma także umiejscowienie koła zamachowego. Na rynku możemy znaleźć zarówno orbitreki przednionapędowe, jak i te z tylnim napędem. Orbitreki z kołem zamachowym umieszczonym z przodu są nieco bardziej masywne, ale ich konstrukcja powoduje, że stopy znajdują się bliżej siebie, przez co wykonywane kroki są bardziej naturalne i mniej obciążające dla kolan. Orbitreki wyposażone w tylne koło zamachowe są bardziej kompaktowe, przez co lepiej spełniają swoją funkcję, jako domowy sprzęt fitness. 

Wybierając orbitrek do ćwiczeń w domu, ważna jest także sama waga koła zamachowego. Ciężkie koło zamachowe jest gwarancją płynnego treningu. Z kolei na bezpieczeństwo podczas ćwiczeń mają wpływ gabaryty sprzętu, jego waga, maksymalny udźwig, czujniki tętna (dzięki którym możemy mieć stały dostęp do danych pomiaru pulsu).

Przed zakupem urządzenia, należy sprawdzić liczbę programów treningowych i możliwości regulacji sprzętu. Na rynku dostępne są m.in orbitreki z regulacją wysokości platform. Tego typu dodatkowe funkcje wpływają na jakość i komfort treningu, tym samym podnosząc naszą motywację do podejmowania regularnych treningów. 

Efekty treningu na orbitreku

Widoczne efekty treningu na orbitreku pojawiają się już na wczesnym etapie, czyli zaledwie po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń. Dotyczy to przede wszystkim osób początkujących, w przypadku których znacznie polepsza się wydolność, mięśnie dolnych partii ciała stają się mocniejsze, a postawa ulega poprawie. Z czasem jednak efekty mogą być mniej widocznie, ponieważ trenażer eliptyczny służy głównie do treningu wydolnościowego. Nie rozbudujemy za jego pomocą naszych mięśni (do tego służy trening siłowy np. trening na wolnych ciężarach), ale znacząco poprawimy swoją kondycję, spalimy kalorie, zrzucimy zbędne kilogramy oraz polepszymy ogólne samopoczucie. W kwestii spalania tkanki tłuszczowej pomoże nam on wtedy, jeśli będziemy na odpowiednim deficycie kalorycznym oraz podniesiemy ogólną aktywność fizyczną. Ważne, aby nie zrażać się brakiem spektakularnych efektów i kontynuować treningi, gdyż forma na lata budowana jest poprzez zachowanie systematyczności. 

Idealny orbitrek do domu

Sprzęt fitness na użytek domowy powinien być przede wszystkim dopasowany do warunków, w jakich będzie użytkowany. Jeśli mamy niewielkie mieszkanie lub zależy nam na mobilności, powinniśmy wybierać sprzęt z możliwością składania lub taki, który został wyposażony w rolki transportowe. W przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych i domów w ciasnej zabudowie warto rozważyć zakup orbitreka magnetycznego. Pracuje on wyjątkowo cicho, nie zakłócając spokoju sąsiadów ani reszty domowników. 

Jeśli szukasz sprzętu fitness, który stanie w Twojej domowej siłowni i spełni pokładane w nim oczekiwania, koniecznie zapoznaj się z asortymentem sklepu Hop-Sport. To tutaj znajdziesz nowoczesne orbitreki magnetyczne lub elektromagnetyczne z wielofunkcyjnymi komputerami, sprawnym systemem hamowania, bezpiecznymi, antypoślizgowymi pedałami oraz sensorami pulsu. Orbitreki marki Hop-Sport są kierowane zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z ćwiczeniami cardio, jak i dla profesjonalnych sportowców.

Postaw na wielofunkcyjne urządzenie treningowe, które łączy w sobie cechy maszyn fitness takich stepper, bieżnia i rower stacjonarny. Zamów swój model już dzisiaj i skorzystaj z darmowej dostawy!

Rowery stacjonarne

Rower treningowy należy do najlepszych sprzętów fitness do użytku domowego, na którym można ćwiczyć niezależnie od pogody oraz sezonu. Oferuje wszechstronne możliwości treningowe, zarówno pod względem rozwoju wytrzymałości, jak i spalania kalorii. Nowoczesne rowery stacjonarne z wieloma funkcjami i dodatkami pozwolą Ci ćwiczyć na zupełnie nowym poziomie. Najważniejsze jednak, iż rowerek stacjonarny to maszyna, która dzięki swojej budowie, doskonale sprawdzi nawet na niewielkiej powierzchni w domu lub mieszkaniu.

Co daje rowerek treningowy?

Stacjonarny rower treningowy oferuje przede wszystkim niezależność i możliwość ćwiczenia nawet poza sezonem. Wystarczy wygospodarować na niego miejsce w swoich czterech kątach, a będzie służył nam latami, poprawiając naszą kondycję. Ponadto, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym przyspieszają metabolizm oraz spalanie tkanki tłuszczowej. Łącząc je z odpowiednią dietą oraz dobrze rozpisanym planem treningowym, możemy osiągać naprawdę niesamowite efekty w krótkim czasie. Regularne trenowanie na rowerku treningowym oddala od nas widmo chorób serca oraz układu krążenia, modeluje naszą sylwetkę oraz poprawia nam nastrój na długie godziny. Ten kapitalny sprzęt fitness nadaje się zarówno dla amatorów, zaczynających dopiero przygodę z aktywnością, jak i sportowców, którzy nie chcą doprowadzić do przestojów w treningu w sezonie jesienno-zimowym. Rower do treningu znajdzie również swoich zwolenników wśród rehabilitantów oraz osób powracających do zdrowia po przebytych urazach. 

Rower treningowy - na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup rowerka treningowego, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, iż na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu sprzętów fitness. Wśród najpopularniejszych można wyróżnić:

• rowery pionowe (standardowy sprzęt, na którym trenujemy siedząc),

• rowery poziome (wyposażone w wygodne siedzisko z oparciem, dedykowane dla osób posiadających problemy z kręgosłupem),

• rowery spinningowe (które odtwarzają ruch zgodny z rzeczywistą jazdą w terenie - rower spinningowy przeznaczony jest do profesjonalnego treningu wytrzymałościowego dla kolarzy).

Wybór między poszczególnymi rodzajami powinien uwzględniać nasz stopień zaawansowania względem treningów oraz możliwości naszego organizmu. 

Jeśli już wybierzemy odpowiedni typ rowerka treningowego, musimy zastanowić się nad budową konkretnego modelu. W asortymencie sklepu sportowego Hop-Sport dostępne są zróżnicowane pod względem parametrów technicznych maszyny fitness, posiadające w zanadrzu wiele ciekawych rozwiązań. Wśród podstawowych cech, na które należy zwrócić uwagę, wybierając rower stacjonarny, są m.in.:

• system hamowania (mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny),

• funkcjonalne dodatki, zapewniające większe możliwości treningowe (pedały z zabezpieczeniami, komputer treningowy, moduł Bluetooth, dający możliwość sparowania sprzętu z aplikacją treningową),

• gadżety dodatkowe, ułatwiające użytkowanie (uchwyty, rolki transportowe, porty USB, nawiewy).

Najprostsze konstrukcje posiadają rowerki treningowe mechaniczne. Pozbawione są one wielu dodatków, lecz ich obsługa jest banalnie prosta. Posiadają mechaniczne systemy hamowania oraz oporu, które w razie usterki mogą być wymienione. Ponadto cena rowerów mechanicznych jest bardzo przestępna, a sam rower, pomimo prostej konstrukcji, pozwala bardzo dobrze zadbać o kondycję.

Dużo bardziej skomplikowane w budowie są rowery stacjonarne magnetyczne oraz elektromagnetyczne. W ich przypadku mamy do czynienia ze sprzętem fitness wypełnionym wieloma dodatkowymi opcjami oraz funkcjami. System oporu oraz hamowania opiera się o działanie magnesów lub elektromagnesów, które zbliżają i oddalają się od koła zamachowego, tworząc pole magnetyczne i generując tym samym opór. Im bliżej koła znajdują się magnesy, tym większy jest opór. Dzieki takiemu systemowi działania, rowery magnetyczne są niezwykle ciche oraz łatwe w regulacji. 

Rowery treningowe elektromagnetyczne oraz magnetyczne posiadają nieco większe gabaryty. Przed zakupem należy się więc zastanowić, czy posiadamy odpowiednią ilość miejsca na tego typu maszyny fitness. Jeździ się na nich bardzo podobnie jak na klasycznym rowerze, dzięki czemu trening może być równie efektywny, a z pewnością bardziej komfortowy.

Gdzie kupić rower treningowy?

Najlepsze rowery stacjonarne na użytek domowy, które nie ustępują swoim odpowiednikom w siłowniach i klubach fitness, dostępne są w ofercie sklepu sportowego Hop-Sport. Znajdziesz w nim szeroką ofertę modeli, zróżnicowanych pod względem gabarytów, parametrów technicznych i możliwości, jakie oferują. W asortymencie sklepu Hop-Sport znajdziesz m.in. rower treningowy xbike z nowoczesną, składaną konstrukcją. Sprzęt posiada niezbędne certyfikaty oraz normy użytkowe, które potwierdzają jego bezpieczeństwo. Xbike wyposażony został w komputer treningowy LCD z wieloma opcjami ćwiczeń, dzięki któremu zaplanujesz efektywny cykl treningowy. 

Oprócz tego w ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz rowery stacjonarne leżącerowery treningowe pionowe oraz spinningowe rowery treningowe. Najlepsze modele wyposażone zostały w funkcjonalne dodatki, poprawiające komfort użytkowania. W tym m.in.:

• pas telemetryczny do pomiaru pulsu osoby ćwiczącej,

• mata amortyzująca, która wycisza pracę maszyny, zapewniając jej dodatkową stabilizację,

• dedykowane aplikacje treningowe z mapami online oraz trasami do prowadzenia treningu w rzeczywistości wirtualnej,

• uchwyty na urządzenie mobilne, dające możliwość przeglądania telefonu, słuchania muzyki lub oglądania ulubionego serialu na tablecie.

Jaki rower stacjonarny dla początkujących?

Rozpoczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną, zakup roweru stacjonarnego jest świetną decyzją, która pomoże w szybkim czasie spalić zbędne kilogramy i wzmocnić wydolność organizmu w zaciszu własnego domu.  Dla początkujących, którzy dopiero zaczynają treningi na rowerze stacjonarnym, warto wybrać sprzęt, który będzie łatwy w obsłudze i zapewni wygodne warunki treningu. Rower treningowy mechaniczny może być dobrym wyborem ze względu na prostotę budowy i użytkowania, jednak trening na nim jest mniej płynny w odróżnieniu od roweru elektromagnetycznego lub roweru z mechanizmem magnetycznym. Kolejną kwestią są dodatkowe udogodnienia i parametry komputera treningowego. W przypadku rowerów treningowych dla początkujących, zbędne wydaje się inwestowanie w modele o zaawansowanych parametrach pomiarowych. Tego typu sprzęty dedykowane są osobom doświadczonym, które zamierzają przeprowadzać specjalistyczne formy treningu np. treningi w strefie tętna, lub treningi interwałowe, inaczej zwane HIIT. 

Jaki rower stacjonarny dla seniora?

Aktywność fizyczna jest istotna w każdym wieku. Seniorzy szczególnie powinni dbać o ruch, aby jak najdłużej zachować formę i cieszyć się dobrym zdrowiem. W przypadku roweru treningowego dla seniorów, ważnym aspektem na jaki należy zwrócić uwagę jest duży, czytelny wyświetlacz treningowy, tak, aby wyświetlane na nim parametry nie sprawiały problemów z odczytem. Prostota obsługi i łatwość w regulacji sprzętu są również ważne. Możliwości regulacji siodełka i kierownicy, będą miały bezpośredni wpływ na komfort podczas jazdy, co jest niezwykle istotne dla osób starszych, które nierzadko uskarżają się na bóle pleców czy problemy z kręgosłupem. Właściwe ustawienie siodełka i zapewnienie wygodnej pozycji podczas jazdy będzie w tym wypadku miało duże przełożenie na efektywność samego treningu. Jeśli rower nie będzie dobrze dopasowany do postury, a jazda na nim będzie sprawiała dyskomfort, trening może przybrać odwrotne od zamierzonych skutki i przyczynić się do zwiększenia dolegliwości bólowych. Świetnym wyborem dla każdego seniora będzie rower treningowy poziomy, inaczej zwany rowerem leżącym. Ten rodzaj sprzętu posiada wygodne siedzisko z oparciem, dzięki czemu podczas ćwiczeń plecy nie są obciążone. 

Trening na rowerze stacjonarnym

Jeśli masz w swoim domu rower treningowy, pora go wypróbować! Wyreguluj siodełko, popraw oparcie, ustaw odpowiedni opór i działaj! 

1. Ubierz się wygodnie, dopasowując ubranie pod kątem wygody, rozciągliwości oraz podatności na ruch.

2. Wykonaj rozgrzewkę oraz mobilizację całego ciała. W ten sposób zapobiegniesz kontuzjom i przygotujesz organizm do dużego wysiłku. Pamiętaj o aktywacji mięśni, które mają pracować oraz rozciągnięciu tych struktur, które są zbite i opierają się ruchowi. 

3. Trenuj systematycznie w wybrane dni tygodnia, progresując oporem lub czasem treningu. Wybieraj ćwiczenia zgodnie ze swoim stopniem zaawansowania i wykonuj je w prawidłowym zakresie ruchu. Pamiętaj o przerwach oraz nawodnieniu w czasie samego treningu, a także rozciąganiu tuż po nim.

4. Uzupełnij trening dobrze zbilansowaną dietą, będąca przedłużeniem planu treningowego. Najlepiej, jeżeli skorzystasz z pomocy wykwalifikowanego dietetyka, który pomoże dopasować posiłki do Twojej codziennej aktywności oraz możliwości, jakie posiadasz. 

5. Ćwicz tak, jak chcesz i wtedy, kiedy masz na to ochotę. Wyznacz sobie cele i przeprowadzaj treningi ukierunkowane na nie. Spalaj kalorie podczas szybkich interwałów, buduj wytrzymałość podczas długich sesji cardio.

Ile kalorii spala rower stacjonarny?

Ilość kalorii spalanych podczas jazdy na rowerze stacjonarnym zależy od wielu czynników, w tym od intensywności treningu, czasu trwania sesji treningowej, masy ciała osoby ćwiczącej i ogólnego poziomu kondycji. Średnio, osoba o masie 70 kg może spalić około 400-600 kalorii w ciągu godziny umiarkowanie intensywnego treningu na rowerze do ćwiczeń. 

Rowery treningowe leżące

Rower treningowy poziomy (nazywany również rowerkiem leżącym) to znakomita alternatywa dla tradycyjnych rowerów treningowych. Daje on możliwość ćwiczenia wszystkim tym, którzy odczuwają dolegliwości bólowe na standardowym sprzęcie fitness oraz może służyć jako urozmaicenie treningowe. Warto jednak pamiętać, iż ze względu na duże gabaryty, nie będzie nadawał się do wszystkich domów lub mieszkań. Przed jego zakupem należy sprawdzić, czy dysponujemy odpowiednią przestrzenią treningową. Jeśli tak, czeka nas naprawdę przyjemny, ale także efektywny trening!

Kto może ćwiczyć na rowerku poziomym?

Trening na rowerku poziomym dedykowany jest wszystkim tym, którzy nie mogą lub nie chcą ćwiczyć na rowerach stacjonarnych pionowych. Główna grupą docelową są osoby ze schorzeniami kręgosłupa, u których stan zdrowia wyklucz długotrwałe siedzenie na wąskim siodełku bez oparcia. Oprócz nich z roweru poziomego magnetycznego skorzystają osoby starsze, a także otyłe. Będą one mogły ćwiczyć w komfortowych warunkach, nie martwiąc się o swoje bezpieczeństwo. Budowa roweru poziomego z oparciem jest bowiem dostosowana do ochrony kręgosłupa (głównie odcinka lędźwiowego), a także utrzymywania stabilnej pozycji siedzącej lub leżącej. 

Rower treningowy leżący – zalety

Jeśli jesteś w grupie osób, które nie mogą ćwiczyć na standardowym sprzęcie stacjonarnym fitness, poziomy rower treningowy będzie dla Ciebie znakomitym urządzeniem do realizowania pełnoprawnych treningów cardio. Wśród zalet rowerków stacjonarnych tego typu można wyróżnić niesamowity poziom komfortu oraz ochrony ćwiczącego. Najlepsze modele posiadają udogodnienia w formie systemów regulujących, antypoślizgowych pedałów, mat amortyzujących czy uchwytów na bidon. Ponadto, rowery magnetyczne stacjonarne leżące posiadają komputery treningowe, które umożliwiają pomiar najważniejszych parametrów treningowych, a także ćwiczenia w ramach zróżnicowanych programów.

Rower stacjonarny poziomy – jak ćwiczyć?

Ćwiczenia na rowerze pionowym przede wszystkim odciążają kręgosłup, gdyż wykonujemy je w pozycji siedzącej lub leżącej. Trening na tego typu sprzęcie nie różni się od treningu na klasycznym rowerku stacjonarnym. Nie zastąpi on masaży i ćwiczeń na mięśnie głębokie. Będzie jednak w pełni realizował założenia treningów cardio. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy dopasować sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb. W przypadku rowerka stacjonarnego poziomego będzie to przede wszystkim ustawienie siedziska oraz oparcia. Jeśli chcemy, możemy również rozścielić pod urządzeniem specjalną matę amortyzującą, która wytłumia dźwięki i drgania podczas ćwiczeń. Trening możemy wykonać z użyciem zintegrowanego komputera bądź samodzielnie. Podczas ćwiczenia warto jednak korzystać z sensorów mierzących nasze parametry życiowe (m.in. puls). Wiedza ta pozwoli na efektywne korzystanie z roweru poziomego, ciągłą progresję, a także satysfakcję z aktywności. 

Stacjonarny rower treningowy poziomy – jakie mięśnie pracują?

Rower treningowy leżący, tak jak inne maszyny tego typu, służy przede wszystkim do trenowania dolnych partii mięśniowych. Za jego pomocą wysmuklimy nogi – uda i łydki, a także zbudujemy solidne podstawy do treningów siłowych. Ponadto, ćwicząc regularnie na rowerku poziomym wzmacniamy mięśnie stabilizujące całe ciało oraz mięśnie brzucha, a także mięśnie pośladkowe. Ważne, że podczas treningów tego typu sprzęcie fitness leżącym odciążamy kręgosłup. W ten sposób możemy ćwiczyć dłużej, nie martwiąc się o prawidłową postawę lub ułożenie naszego ciała. Przed każdym treningiem warto pamiętać o skutecznej rozgrzewce, w ramach której wykonamy mobilizacje i rozciągania poszczególnych mięśni. Tylko te, które nie będą spięte, nadmiernie pobudzone i odpowiednio rozciągnięte zaczną pracować na pełnych obrotach, wykonując swoją fizjologiczną pracę. 

Rower poziomy – efekty treningu

Efekty treningu na rowerze stacjonarnym poziomym zależą od kilku czynników. Przede wszystkim:

  • zaangażowania osoby ćwiczącej – liczy się przede wszystkim regularność połączona z wewnętrzną motywacją,
  • diety towarzyszącej – odpowiednio zbilansowanej i zawierającej najważniejsze składniki pokarmowe,
  • techniki wykonywanych ćwiczeń – najważniejszy jest prawidłowy tor ruchu, utrzymywanie napięcia poszczególnych mięśni, a także pamiętanie o oddechu,
  • określenia celu końcowego – tylko wykonywanie przemyślanych i skonkretyzowanych ćwiczeń przybliży nas do jasno określonego celu.

Zauważalne efekty ćwiczeń na rowerku treningowym leżącym odnotujemy w kwestii naszej kondycji, wytrzymałości oraz wydolności. Z pewnością poprawi się również muskulatura naszych dolnych partii mięśniowych, a tempo spalania kalorii w przypadku redukcji wzrośnie znacząco. Jeśli oczekujemy dodatkowych efektów, warto przemyśleć włączenie do planu treningowego również ćwiczeń siłowych, a także aktywności związanych z mobilizacją oraz rozciąganiem poszczególnych mięśni. 

W ofercie naszego sklepu znajdziesz również inne urządzenia fitness, które pozwolą Ci podnieść intensywność treningu na jeszcze wyższy poziom, jak np. rowery spinningowe. Sprawdź, jakie rowery do ćwiczeń posiadamy w swoim asortymencie i zamów już dzisiaj!

Rowery treningowe spiningowe

Jeśli szukasz nowych doznań podczas jazdy na rowerze stacjonarnym lub znudziły Ci się klasyczne treningi na standardowych maszynach fitness, rower spiningowy jest właśnie dla Ciebie! Jego konstrukcja różni się od standardowych urządzeń i pozwala na o wiele bardziej wydajny i realistyczny trening kolarski. Decyzję o zakupie roweru spiningowego do domu powinny przemyśleć zwłaszcza osoby, które profesjonalnie jeżdżą na rowerze i wszyscy pasjonaci kolarstwa.

Rower spiningowy – co to jest?

Rower do spiningu to bardziej zaawansowana wersja standardowego rowerka stacjonarnego. Dedykowany jest on przede wszystkim profesjonalnym kolarzom oraz poszukiwaczom jeszcze bardziej intensywnych treningów aerobowych. Rower spiningowy symuluje jazdę rowerem szosowym, zarówno pod względem oporu, jak i warunków jazdy. Jego siodełko jest węższe niż w standardowych rowerkach stacjonarnych, a ćwicząc na nim przyjmujemy bardzo niską pozycję. Dodatkowo rowerek spiningowy posiada kierownicę profilowaną na wzór kolarzówek. Trening na rowerze spiningowym jest szybki i intensywny, dlatego wymaga dodatkowych zabezpieczeń w postaci blokad na pedały czy hamulca bezpieczeństwa. Z tych względów warto przed zakupem oszacować swoje możliwości treningowe, aby później nie przeżyć rozczarowania zaawansowaniem sprzętu. 

Co daje rower spiningowy?

Rower stacjonarny spiningowy to znakomity sprzęt, z którego radość będą czerpać przede wszystkim profesjonalni kolarze. Dzięki niemu mogą oni trenować w czasie przestojów i poza sezonem szosowym. To również na nim mogą ćwiczyć odpowiednią technikę bez obaw o zmienne warunki pogodowe. Z roweru spiningowego skorzystają również ci, którzy chcą zintensyfikować swój trening aerobowy. Wykonasz na nim cardio o zróżnicowanej intensywności – od interwałów, po szybkie przebieżki. Ćwiczenie na spiningu sprzyja utrzymaniu deficytu kalorycznego, a co za tym idzie – spalaniu tkanki tłuszczowej. Dodatkowo w ten sposób możesz modelować swoją sylwetkę oraz poprawiać ogólną wydolność i kondycję organizmu. Szybkość i trwałość efektów zależy przede wszystkim od Twojego zaangażowania, diety oraz techniki wykonywanych ćwiczeń.

Czy rower spiningowy jest bezpieczny?

Trening na rowerze do spiningu, tak jak w przypadku innych modeli rowerów stacjonarnych, jest niezwykle bezpieczny, a ryzyko kontuzji jest naprawdę niskie. Ważne jednak, aby mieć świadomość, iż jest to sprzęt przeznaczony dla zaawansowanych sportowców oraz osób bardzo aktywnych. By uniknąć przetrenowania, bądź urazów, warto wykonywać ćwiczenia prawidłowe technicznie oraz dopasować opór do swoich możliwości. Ponadto, podczas treningów zaleca się ubranie przewiewnego i lekkiego stroju, który nie krępuje ruchów. Przed kupnem roweru spiningowego warto również zasięgnąć opinii lekarza co do przeciwwskazań medycznych. Z pewnością trening spiningowy będą musiały wykluczyć osoby ze schorzeniami kręgosłupa oraz posiadające świeże urazy kończyn dolnych. Dobrym przetarciem przed zapewnieniem sobie intensywnego treningu będzie doświadczenie nabyte wcześniej na rowerze szosowym.

Rower spiningowy czy magnetyczny?

Jeśli stoisz przed dylematem, czy kupić standardowy rower magnetyczny, czy rowerek spiningowy, przede wszystkim weź pod uwagę swoje możliwości oraz efekty, jakie chcesz osiągnąć. Magnetyczne rowerki stacjonarne są bardziej uniwersalne i wszechstronne. Może na nich ćwiczyć każdy – zarówno początkujący, jak i osoby zaawansowane pod względem aktywności fizycznej. Ponadto są one o wiele tańsze, gdyż ich cena z reguły nie przekracza 1000 złotych. Jeśli jednak zależy Ci na profesjonalnym treningu kolarskim, nie zastanawiaj się i kup rower do spiningu, który zapewni Ci intensywny i profesjonalny trening. To jedyny taki sprzęt na użytek domowy, który najlepiej odwzorowuje ruchy z roweru szosowego. Niezależnie jednak od modelu, przed zakupem warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje sprzętu. Dobrej klasy rowerki treningowe spiningowe posiadają zintegrowany komputer treningowy, dzięki któremu jesteśmy w stanie monitorować nasze parametry, a także śledzić wyniki progresji. Warto również wybierać taki sprzęt, który można z łatwością regulować, dopasowując do indywidualnych potrzeb oraz transportować lub składać, gdy wymagają tego okoliczności. Ponadto, w sprzedaży dostępne są także modele, takie jak, rower spiningowy magnetyczny.

Rower spiningowy – trening

Ćwicząc samodzielnie w domowych warunkach, na rowerze spiningowym, warto zadbać o dobrze zbudowany plan treningowy. Najlepiej, jeżeli ułoży go profesjonalny trener, który miał wcześniej do czynienia ze sprzętem dedykowanym kolarzom. Pod jego okiem powinniśmy nauczyć się prawidłowej techniki ćwiczenia, a także poznać możliwości własnego organizmu. Warto pamiętać, że przed każdym treningiem należy wykonać rozgrzewkę połączoną z mobilizacją oraz rozciąganiem. W ten sposób przygotujemy ciało do wysiłku i pobudzimy zbite oraz spięte mięśnie do pracy. Dobra rozgrzewka pozwala na uniknięcie kontuzji i znacznie polepsza efekty treningowe. Rowery spiningowe to sprzęt profesjonalny, więc warto zadbać też o to, aby wcześniej poćwiczyć trochę na świeżym powietrzu. Jest on głównie dedykowany osobom jeżdżącym już na rowerach szosowych i profesjonalnych kolarzy. Oczywiście rower spiningowy pozwala cieszyć się ze stopniowego gubienia zbędnych kilogramów, bo po intensywnym treningu procesy metaboliczne znacznie przyspieszają. Jeśli interesują Cię rowerki spiningowe i chcesz kupić odpowiedni model do treningów w domowym zaciszu - zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty.

Steppery

Stepper to niewielkie i proste w budowie urządzenie fitness, które umożliwia wykonywanie treningów wytrzymałościowych z umiarkowaną intensywnością. Podczas ćwiczeń zaangażowanych jest wiele mięśni, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za stabilną i prostą postawę ciała. Regularne treningi pozwalają nie tylko walczyć z bólami pleców, ale również poprawiają samopoczucie, polepszają kondycję, a także są idealnym wsparciem przy dietach redukcyjnych i walce ze zbędnymi kilogramami. 

Stepper – co to jest?

Stepper to kompaktowy sprzęt fitness składający się z platformy, na której umieszczono pedały. Ćwicząc na nim, umieszczamy stopy na pedałach i wykonujemy ruchy przypominające wchodzenie po schodach lub na wzniesienie. Nowoczesne modele (steppery skrętne) pozwalają na pracę nóg w płaszczyźnie góra – dół oraz na zewnątrz – do środka. Trening tego typu przypomina jazdę na rolkach lub łyżwach. Niektóre urządzenia wyposażone są w dodatkowe ramiona (stepper z ramionami), ułatwiające utrzymanie stabilnej postawy i wykonywanie intensywnych ćwiczeń. Pedały steppera posiadają możliwość regulacji, dzięki czemu możemy dopasować je do naszego wzrostu oraz indywidualnych predyspozycji. Opór w tego typu sprzęcie fitness stanowi system hydraulicznych tłoków lub magnesów. 

Stepper skrętny czy prosty?

Jak już nadmieniliśmy we wstępie, na rynku możemy znaleźć steppery proste oraz steppery skrętne (zwane także stepperami skośnymi). Na który z nich postawić? Zanim podejmiemy decyzję warto poznać różnice między nimi.

Steppery proste

Steppery proste umożliwiają ruch w jednym, pionowym kierunku, naśladując wchodzenie po schodach. Ruch odbywa się głównie w górę i w dół, skupiając się głównie na treningu nóg, łydek i pośladków.

Steppery skrętne

Steppery skrętne umożliwiają ruch w dwóch płaszczyznach. Oprócz ruchu w górę i w dół, użytkownik może wykonywać ruchy obrotowe biodrami, co angażuje mięśnie brzucha i dolnej części pleców. Angażują szerszy zakres mięśni, co przyczynia się do bardziej zrównoważonego rozwoju sylwetki. Ze względu na dodatkowe ruchy obrotowe są często uważane za bardziej intensywne, co może przekładać się na szybsze efekty odchudzania i wzmacniania mięśni. Mogą być bardziej wymagające pod względem koordynacji ruchowej ze względu na ruchy obrotowe.

Wybór między stepperem prostym a skrętnym zależy od Twoich celów treningowych i osobistych preferencji. Jeśli zależy Ci na intensywnym treningu, rozwijaniu różnych grup mięśni i posiadasz pewne doświadczenie, stepper skrętny może być dobrym wyborem. Pamiętaj, aby dostosować wybór do swoich indywidualnych potrzeb i umiejętności.

Stepper do ćwiczeń z linkami

Tego typu steppery do ćwiczeń w domu są wyposażone w specjalne linki, inaczej zwane ekspanderami, które pozwalają na zaangażowanie górnych partii ciała w trening. Te dodatkowe elementy umożliwiają wykonywanie ćwiczeń skośnych, co przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej, wzmacniania mięśni, a także poprawy ogólnej kondycji.

Warto zauważyć, że steppery z linkami są idealnym rozwiązaniem do kompleksowego treningu w domowym zaciszu. Dzięki nim można ćwiczyć zarówno mięśnie nóg i pośladków, jak i angażować ręce i ramiona. Linki są zazwyczaj odczepiane, dzięki czemu korzystanie z nich jest opcjonalne i może posłużyć jako element urozmaicenia.

Stepper z kolumną

Ten rodzaj steppera posiada stabilną kolumnę, która stanowi punkt oparcia podczas ćwiczeń. Dzięki temu użytkownik może utrzymać równowagę nawet podczas intensywnego treningu. Steppery z kolumną doskonale sprawdzą się dla osób początkujących, które mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi na klasycznym stepperze prostym. Ważne, aby przy zakupie steppera z kolumną, sprawdzić czy dany model posiada regulację wysokości kolumny, tak, aby dopasować sprzęt do wzrostu. Dzięki swojej funkcjonalności i kompaktowym rozmiarom, steppery z kolumną stanowią doskonałe narzędzie do aktywnego i efektywnego treningu w domu.

Stepper z ramionami

Kolejnym typem steppera jest stepper z ramionami. Tego rodzaju przyrząd do ćwiczeń posiada dwa ruchome ramiona, które zapewniają trening zbliżony do aktywności nordic walking. Stepper z ramionami intensywnie angażuje do pracy górne partie ciała, oraz mięśnie skośne brzucha. Ruchome uchwyty steppera są składane i odpinane, dzięki czemu po zakończonym treningu można z łatwością przechowywać sprzęt np. pod łóżkiem. 

Stepper – z czego powinien być zrobiony?

Dobrej jakości stepper powinien być wykonany z wytrzymałych metalowych komponentów, które odporne są na przeciążenia w trakcie użytkowania. Decydując się na jego kupno, warto również zwrócić uwagę na to, czy posiada cichy system oporu oraz pedały z antypoślizgową powłoką, które zapewniają dodatkową stabilizację podczas treningu. Cennym dodatkiem do steppera jest również licznik treningowy, pełniący funkcję mini komputera. Dzięki niemu możemy śledzić swoje postępy, określić liczbę spalonych kalorii czy też oszacować łączną liczbę powtórzeń. 

Stepper – jakie mięśnie pracują?

Ćwiczenia na stepperze angażują przede wszystkim dolne partie ciała. Podczas aktywności na nim pracują szczególnie mocno uda i pośladki oraz łydki. Stepper skrętny wymusza ponadto ruch skrętny bioder, a tym samym oddziałuje na mięśnie brzucha oraz ud. Dodatek w postaci ekspanderów pozwala zaś na zaangażowanie górnych partii mięśniowych – pleców, przedramion, ramion, a także klatki piersiowej. Stopień pracy wybranych mięśni zależy od oporu, jaki ustawimy na sprzęcie, a także naszego zaangażowania w ćwiczenia. Ważna jest również prawidłowa technika wykonywanych ćwiczeń – tor ruchu, czucie mięśniowe, napięcie mięśniowe, a także sposób oddychania. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia powinny być wykonywane świadomie, powoli oraz z dużym zaangażowaniem. Ruch wykonywany na stepperze można podzielić na:

  • trucht,
  • bieg
  • sprint.

Daje to możliwość wykonywania zarówno długich sesji cardio, treningów aerobowych jak i jednostek interwałowych. Do tego rodzaju ćwiczeń warto przygotować się jak do innych aktywności związanych z bieganiem, czyli poprzedzić trening właściwy rozgrzewką, a po zakończonych ćwiczeniach zadbać o wyciszenie organizmu i odpowiednią regenerację. 

Czy da się schudnąć na stepperze?

Stepper jak każdy sprzęt fitness daje możliwość intensywnego treningu, a co za tym idzie spalenia zbędnych kilogramów. To, ile zrzucimy ostatecznie masy, zależy od:

  • naszego zaangażowania w ćwiczenia oraz prawidłowego sposobu ich wykonywania,
  • stopnia oporu, jaki ustawimy na urządzeniu,
  • rodzaju wykonywanych ćwiczeń, 
  • innych aktywności towarzyszących naszemu treningowi,
  • zbilansowanej diety nakierowanej na redukcję tkanki tłuszczowej.

Wszelkie szczegóły dotyczące konkretnych ćwiczeń oraz sposobu odżywiania możemy konsultować ze specjalistami – trenerami personalnymi oraz dietetykami bądź bazować na znajomości własnego ciała. W pierwszym przypadku uzyskamy od razu niezbędną i precyzyjną pomoc, druga droga będzie opierała się na popełnianiu błędów i wyciąganiu samodzielnych wniosków. 

Czy można codziennie ćwiczyć na stepperze?

Jeśli nie posiadamy przeciwwskazań medycznych do ćwiczeń na stepperze, trening możemy wykonywać codziennie. Warto jednak pamiętać, iż nie może być on zbyt intensywny tzn. nie może być łączony z nadmierną aktywnością. W przeciwnym wypadku może dojść do przetrenowania organizmu, a tym samym pogorszenia efektów płynących z ćwiczeń. Najlepszą opcją jest trenowanie 2-3 dni w tygodniu oraz łączenie treningów ze spontaniczną aktywnością fizyczną np. zabawą z dziećmi lub spacerami. Każdą sesję treningową warto rozpocząć od rozgrzewki oraz mobilizacji poszczególnych partii mięśniowych przy pomocy rollera fitness lub piłeczki do masażuMonotonię treningową przerwiemy różnicując ćwiczenia lub trenując przed telewizorem bądź ekranem tabletu lub smartfonu.

Wioślarze

Ergometr wioślarski zwany potocznie wioślarzem to sprzęt fitness, który imituje ruch wiosłowania na wodzie. Wykonywać można na nim treningi całego ciała, cardio i aeroby, które angażują nawet do 90% mięśni ciała. Wioślarz treningowy to kapitalne urządzenie dla początkujących, gdyż jest on niesamowicie prosty w obsłudze, a ćwiczenie na nim nie powoduje ryzyka wystąpienia  kontuzji. Jeśli planujesz jego zakup, trafiłeś doskonale, gdyż w naszej ofercie sprzedażowej znajdziesz sprzęty ze zróżnicowanymi mechanizmami działania, parametrami oraz funkcjonalnymi dodatkami.

Wioślarz – jak wybrać?

Wioślarz treningowy to sprzęt fitness cieszący się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza jako sprzęt do domowej siłowni. Wiele osób wybiera go ze względu na kompaktowe wymiary, możliwość trenowania w wygodnej pozycji oraz fakt, że jest znacznie bardziej cichy od innych urządzeń (np. bieżni). Klasyczny wioślarz do treningu zbudowany jest z:

  • siodełka i prowadnicy na łożyskach kulkowych,
  • korpusu z systemem oporu oraz systemem napędu,
  • komputera treningowego,
  • dodatków funkcjonalnych wystepujących oddzielnie (np. pasa telemetrycznego).

Niektóre modele posiadają systemy napędowe oparte o wiosła, jednak zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drążek. Jest on bardziej praktyczny i obniża próg wejścia treningowego ze względu na prostotę użytkowania.  

W sprzedaży dostępnych jest kilka jego rodzajów, zróżnicowanych pod względem budowy. Różnią się one od siebie przede wszystkim systemem oporu. Najpopularniejsze i najlepsze jakościowo modele znajdziesz w naszym sklepie internetowym. 

Wioślarz powietrzny

Jednym z najprostszych ergometrów wioślarskich jest wioślarz powietrzny. Jego system oporu oparty jest o koło zamachowe hamowane przez powietrze. W ofercie sklepu Hop-Sport znajdziesz urządzenia, w których zastosowane fuzję systemu powietrznego i magnetycznego. Takie połączenie ma na celu wygłuszenie wioślarza i ograniczenie hałasu podczas jego pracy do minimum. Dodatkowo ergometry wioślarskie powietrzne posiadają specjalne wyloty powietrza, umożliwiające cyrkulację podczas wiosłowania, tworząc tym samym przyjemny nawiew, chłodzący ćwiczącego. Wioślarze treningowe tego typu świetnie sprawdzają się w treningach cardio i mogą zastępować z powodzeniem np. rowerek stacjonarny.

Wioślarz wodny

Sercem wodnego ergometru wioślarskiego są zbiorniki wypełnione wodą, które stawiają opór podczas ćwiczeń. Im więcej nalejemy do nich wody, tym cięższy będzie trening. Wioślarz wodny najlepiej odwzorowuje ruch wiosłowania, dlatego wyróżnia się na tle innych maszyn tego typu, dając niezapomniane odczucia podczas ćwiczeń. Wykorzystuje się go między innymi w treningach profesjonalnych wioślarzy. System wodny nie jest skomplikowany, ale bardzo dobrze sprawdza się do przeprowadzenia intensywnego treningu.

Wioślarz magnetyczny

Szczególnie cichym i przyjemnym w użytkowaniu rodzajem ergometru wioślarskiego jest wioślarz magnetyczny. System oporu hamowania został stworzony w taki sposób, aby pracował jak najpłynniej. Zapewnia doskonałą stabilizację podczas ćwiczeń oraz jest wyjątkowo cichy. Ponadto, umożliwia precyzyjną regulację oporu, co ma szczególne znaczenie u osób śledzących na bieżąco efekty treningowe. Wioślarze magnetyczne powodują szybkie spalanie kalorii i są sprzętem ogólnorozwojowym, stosowanym nie tylko w domowej siłowni, ale także w profesjonalnych siłowniach.

Wioślarz mechaniczny

Najbardziej podstawowym rodzajem ergometru wioślarskiego, jest wioślarz mechaniczny, którego opór generowany jest za pomocą tłoków hydraulicznych, w których olej jest tłoczony przez cylindry. Dzięki temu mechanizmowi użytkownik może regulować opór w zależności od siły i tempa wiosłowania. Trening wioślarski na tego typu ergometrze jest zbliżony do naturalnego wiosłowania na wodzie, jest jednak mniej płynny i wyklucza bardzo intensywne treningi.

Ergometr wioślarski – który lepszy? 

Tak naprawdę wybór rodzaju trenażera wioślarskiego zależy od osobistych upodobań oraz tego, czego wymagamy od treningu. Kupując ergometr wioślarski na użytek domowy należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego gabaryty oraz możliwość składania. Nowoczesne konstrukcje posiadają specjalny system regulacji. Daje on możliwość szybkiego przenoszenia sprzętu lub jego składania do rozmiarów umożliwiających przechowywanie. Ponadto, wioślarz do ćwiczeń, powinien posiadać wysokiej klasy komputer treningowy, który umożliwia śledzenie postępów i monitorowanie naszego organizmu podczas treningu. Jego doskonałym uzupełnieniem będzie pas telemetryczny, kompatybilny z dedykowaną aplikacją do ćwiczeń. Decydując się na zakup wioślarza warto również wybierać sprzęt wyposażony w dodatkowe gadżety, ułatwiające użytkowanie urządzenia np. mate amortyzacyjną, która wygłusza działanie ergometru. 

Efekty treningu na wioślarzu

Ergometr wioślarski oferuje ogromne możliwości treningowe, zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Za jego pomocą można:

  • rzeźbić sylwetkę, wzmacniając mięśnie nóg, klatki piersiowej, ramion oraz brzucha,
  • podnosić wydolność organizmu oraz trenować kondycję (przydatne w dyscyplinach sportowych, takich jak np. piłka nożna),
  • doskonale uzupełnić inne rodzaje treningów – interwały, treningi wytrzymałościowe oraz siłowe. 

Efekty ćwiczeń w dużej mierze zależą od naszego zaangażowania, stopnia zaawansowania treningowego, prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń oraz diety towarzyszącej aktywności fizycznej. Przed rozpoczęciem treningów na ergometrze, warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą stan naszego zdrowia oraz ewentualne przeciwwskazania. Zwłaszcza, jeżeli posiadamy wady postawy i odczuwamy bóle kręgosłupa. Niemniej, wioślarz należy do jednych z najmniej kontuzjogennych sprzętów fitness, a ćwiczenie na nim to prawdziwa przyjemność.

Obudź swoje endorfiny! Zadbane ciało i dobra kondycja są doskonałymi sposobami na poprawę jakości życia. Dbanie o formę fizyczną jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek – w Hop-Sport znajdziesz szeroki wybór akcesoriów, które Ci w tym pomogą. Czekają na Ciebie nowoczesne bieżnie, orbitreki, rowery treningowe, piłki gimnastyczne, wioślarze, steppery i wiele innych produktów. Stwórz w swoim domu własną mini siłownię lub trenuj, gdzie tylko chcesz, zmieniając miejsce ćwiczeń każdego dnia. Dzięki rolkom transportowym dostępnym w większości sprzętów jest to bardzo proste! Zacznij działać już dziś! Baw się, ćwicz i ciesz się życiem razem z Hop-Sport!