Popularność cymbergaja

Spis treści

Cymbergaj jest grą, która ma ponad stuletnią tradycję w Polsce. W swojej starszej odmianie była ona grą podwórkowo-szkolną. Największą popularnością cieszyła się wśród dzieci i młodzieży w latach sześćdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Do gry potrzebny był jedynie kawałek ziemi/drogi/kartki, na której rysowaliśmy boisko o wymiarach mniej więcej 100 cm x 70 cm. Na przeciwległych (krótszych) bokach zaznaczano bramki. Do gry potrzebne były 3 monety, dwie większe z nich to piłkarzyki, a jedna mniejsza — piłka. Pierwszy ruch wykonywała osoba, którą wybraliśmy na zasadzie wyliczanki. Osoba ta musiała odbić piłkę w taki sposób, aby odbiła się od piłkarza. Piłkę odbijaliśmy na zmianę, a każdy gracz wykonywał po jednym ruchu. Gol strzelony do bramki był zdobytym punktem. Zazwyczaj z góry ustalało się, do ilu punktów będzie się toczyła gra.

Na czym polega gra w cymbergaja?

Podstawowe zasady gry:

• Krążek może być uderzany tylko przeznaczonym do tego narzędziem — nie można dotykać go żadną częścią ciała,
  • Chcąc zablokować krążek, nie można przykrywać go przeznaczonym do gry narzędziem,
  • „Rakietka”, czyli plastikowe narzędzie do gry nie może być odrywane od pola gry,
  • Nie można uderzać rakietką krążka, kiedy nie znajduje się on na naszej połowie.

Oficjalne zasady gry w cymbergaja

Celem gry Cymbergaj jest zdobycie jak największej ilości punktów, czyli goli w czasie gry. Mecz składa się z dwóch części, a początek i koniec ogłaszany jest przez sędziego. Czas trwania meczu to 2 × 5 minut. Po pierwszej połowie gracze zamieniają się miejscami. Jeżeli sędzia uzna, że to koniecznie może wydłużyć grę o 30 sekund na każdą połowę. W przypadku remisu rozgrywa się 2-częściową dogrywkę, 2 × 1 minut. W czasie dogrywki graczom przysługują po dwa ruchy, inne zasady zostają niezmienione. W razie kolejnego remisu gracze naprzemiennie wykonują serię rzutów karnych po 5 każdy z nich. Gracze wykonują na przemian po 1 rzucie wolnym ze środka boiska. Gracz, który przy równej ilości wykonanych rzutów wolnych pierwszy uzyska przewagę, wygrywa.

Gole, które zostają zdobyte podczas serii rzutów karnych i w rzutach wolnych nie zostają wliczone do statystyki współzawodnictwa o wygraną. Grę rozgrywamy za pomocą dwóch monet o identycznych nominałach (są to zawodnicy) oraz jednej monety o mniejszym nominale (jest to piłka), a co ma większe znaczenie wadze. W czasie rozgrywek nieformalnych powyższe zasady nie mają znaczenia. Mecz powinien być sędziowany przez jednego sędziego, może być ich dwóch, jednak wtedy jeden z nich uważany jest za sędziego pomocniczego.

Gra rozgrywana jest na stołach, na których wyróżniony jest blat z zaznaczonymi bramkami, pole bramkowe oznaczone jest linią pola bramkowego. Boisko podzielone jest na połowy za pomocą linii środkowej. Linie końcowe to krawędzie blatu stołu, przy których ustawione są bramki, a linie autowe to pozostałe krawędzie blatu. Gracz odbija grzebieniem swojego zawodnika, tak by ten trafiając w piłkę, spowodował jej przesunięcie. Po dotknięciu piłki zawodnicy mogą wchodzić w kontakt ze sobą tzn. potrącać się i przesuwać wzajemnie. Ruchem nazywamy sytuacje, kiedy przez przypadek poruszymy swojego zawodnika. Gra polega przede wszystkim na uderzeniu monety jednorazowym energicznym ruchem w taki sposób, aby zawodnik był odbijany. Zawodnik może być uderzany, potrącany, czy też popychany dowolną częścią grzebienia jednak nie może być przesuwany.

Czy cymbergaj jest popularną grą?

Cymbergaj jest dość popularną grą zręcznościową dla dwóch osób lub czterech osób. Niektórzy twierdzą, że gra przypomina hokej na lodzie. Gra ta cieszy się dużą popularnością, szczególnie na letnich wyjazdach nad morze, jednak coraz więcej stołów do gry w cymbergaja możemy znaleźć w mieście, w pubach, czy też barach. Coraz więcej osób decyduje się na zakup stołu do cymbergaja do domu.

Rodzaje stołów do cymbergaja

Do wyboru mamy wiele rodzajów stołów do gry w cymbergaja. Większość stołów jest w pełni profesjonalna, ten rodzaj przystosowany jest do zabaw na powietrzu, jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią i opadami deszczu. Na rynku możemy znaleźć także mniejsze stoły do cymbergaja, które z powodzeniem sprawdzą się do gry w warunkach domowych, czy też salonach gier itd. Niezależnie od tego, do czego taki stół ma nam służyć, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie to było starannie wykonane i nie posiadało najmniejszych wad fabrycznych, które mogłyby wpłynąć na jakość gry.

Producenci oferują stoły do gry w cymbergaja, które różnią się nie tylko wielkością, ale również kształtem, sposobem wykonania, czy też wyposażeniem. Niektóre modele w wersji standardowej posiadają system oświetlenia, który może usprawnić naszą grę w zamkniętych pomieszczeniach, czy też wieczorami na dworze. Możemy także znaleźć stoły do cymbergaja, które wyposażone są w efekty głosowe, czas pozostały do końca gry, czy też wyświetlacz, który wskazuje zebrane punkty.

Czy są organizowane zawody w cymbergaja?

Cymbergaj na samym początku był zupełnie inną grą. Obecnie jest przede wszystkim grą stołową, która została wymyślona przez Czechów. Organizowane są Mistrzostwa Świata i Europy w Cymbergaja, na razie to właśnie Czesi dominują w tym nietypowym sporcie. Swoje reprezentacje wysyłają także państwa, takie jak Szwecja, Rosja oraz Polska.

Masz już w domu stół bilardowy? Możesz łatwo zmienić go w stół do gry w Cymbergaja. Wystarczy, że zakupisz u nas specjalną nakładkę

Autor: Redakcja Hop-Sport